BRATISLAVA. Colné orgány v Európskej únii lepšie spolupracujú, a preto sa podľa Európskej komisie zvýšil počet tovarov, ktoré kontrola označila za nebezpečné pre spotrebiteľa a v minulom roku ich stiahli z trhu únie - od plyšových medvedíkov cez sušiče na vlasy, čistiace spreje, minimotocykle, zapaľovače, až po lyžiarske viazania.
Zo správy systému RAPEX o nebezpečných tovaroch za rok 2006, ktorú komisia zverejnila včera, vyplýva, že najčastejšie oznamovaným spotrebným tovarom už nie sú elektrospotrebiče, ale hračky. Krajinou pôvodu takmer polovice všetkých oznámených nebezpečných tovarov (48 percent zo 440 oznámení) bola Čína. Komisia preto viac spolupracuje s Čínskou ľudovou republikou.
Spolu cez systém minulý rok orgány členských krajín nahlásili obmedzenia predaja 924 nebezpečných tovarov, v roku 2005 ich bolo 701. Hračiek sa týkalo 221 oznámení (24 %), elektrospotrebičov 174 (19 %), motorových vozidiel 126 (14 percent), osvetľovacích zariadení 98 (11 percent) a kozmetiky 48 (5%). Šesťdesiat percent všetkých oznámení bolo z Nemecka, Maďarska, Grécka, Veľkej Británie a Španielska.
„V roku 2006 systém fungoval lepšie ako kedykoľvek predtým,“ povedala európska komisárka pre spotrebiteľské záležitosti Meglena Kuneva. Správa je v angličtine, francúzštine a nemčine na adrese http://ec.europa.eu/rapex.