Predstavitelia Štátnych lesov TANAP-u chcú podať trestné oznámenie. Aktivisti sú rozhodnutí blokovať ťažbu až do rozhodnutia súdu.
VYSOKÉ TATRY. Viac ako dvadsať ekologických aktivistov včera zablokovalo ťažbu dreva v chránenom území Tatranského národného parku v Kôprovej doline. Vlastnými telami zabránili harvestoru a traktorom, aby sa dostali na miesto kalamity.
Predstavitelia Štátnych lesov TANAP-u zavolali na aktivistov štátnu políciu. Chystajú sa na nich podať trestné oznámenie a škody protestujúcim zosobniť.
Aktivisti sú zasa rozhodnutí blokovať ťažbu až do rozhodnutia súdu alebo inšpekcie životného prostredia.
Hrozba pokutou
S lesníkmi a policajtmi včera aktivisti diskutovali niekoľko hodín. Policajti ich viackrát neúspešne vyzvali, aby opustili dolinu, pretože sa dopúšťajú priestupku. Pohrozili všetkým päťtisícovými pokutami. Rozhovor prerušovali štartujúce traktory a živé reťaze aktivistov, ktoré im stáli v ceste.
„Máme právo a povinnosť zabrániť poškodzovaniu životného prostredia primeranými prostriedkami. Priestupok považujeme pri porušovaní zákonov za primeraný prostriedok,“ odpovedal polícii Erik Baláž.
Ochranári tiež v mene zákona vyzývali políciu, aby zabránila porušovaniu zákona lesníkmi a zastavila ťažbu. Baláž totiž tvrdí, že lesníci nemajú potrebné povolenia.
„Situácia mala byť úplne opačná. Myslím si, že konanie polície s najväčšou pravdepodobnosťou nie je v súlade so zákonom o Policajnom zbore,“ myslí si advokát Vladimír Pirošík. „Ľudia, ktorí sa tu zišli, majú dôvodné podozrenie, že ničením biotopov dochádza k trestnému činu. Policajti by v zmysle zákona mali zabrániť porušovaniu zákona, teda zabrániť v ťažbe.“
TANAP chce podať žalobu
Ľubomír Diča zo Štátnych lesov TANAP-u tvrdí, že ťažba je legálna. Argumentuje aj stanoviskami ministrov životného prostredia a pôdohospodárstva. „Postup, ktorí zvolili ochranári, spôsobuje pomerne rozsiahlu škodu. Porušujú zákon. Identifikujeme ľudí, na ktorých podáme žalobu.“ Odhadol, že hodina blokády stojí TANAP asi dvetisíc korún.
Aktivista Baláž hovorí, že v blokáde budú pokračovať dovtedy, kým lesníci nezastavia ťažbu dreva v chránenej oblasti. Ak sa tak nestane, predpokladá miliónové škody.
Ochranári už podali niekoľko trestných oznámení a požiadali aj Slovenskú inšpekciu životného prostredia, aby ťažbu zastavila. Zatiaľ však nerozhodla ani inšpekcia, ani polícia, pretože chýbajú stanoviská Správy TANAP-u.
Zaujímajú sa aj mimovládky
z Česka
O situáciu v chránenej oblasti sa už zaujíma aj Európska komisia, ale aj mimovládne organizácie z Česka.
Znepokojená organizácia Duha, ktorá sa podieľala na zbierkach pre Vysoké Tatry po ničivej smršti, tam v najbližších dňoch vyšle svojich ľudí.
Aktivisti sú rozhodnutí vyhlásiť oblasť za územie spravované občanmi. Baláž hovorí, že sú schopní dostať do doliny stovky protestujúcich.