Ako vidíte svoje šance proti Mečiarovi?
„Proti Mečiarovi nebudem robiť vôbec nič. Nevidím to ako súboj. Chcem prispieť pokojným a kultivovaným spôsobom k diskusii ako žiť v tejto strane ďalej tak, aby nebola na chvoste. Nezáleží mi na tom, či budem predsedom, ale na tom, aby sa HZDS v roku 2010 nedostalo pod päť percent.“
A tie šance?
„Vzhľadom na to, že som nerobil nijakú predvolebnú kampaň v regiónoch, ich v tejto chvíli vidím ako slabé. Rozhodne o tom snem, takže nebudem kalkulovať.“
Mečiar povedal, že vás podporia ešte tak dva-tri okresy. Čakáte väčšiu podporu?
„Za úspech považujem, že som prijal kandidatúru z úcty k právu, zodpovednosti a spravodlivosti. Aj keď doteraz nebolo v strane vo zvyku prijať kandidatúru. Budem sa správať korektne a čestne a minimálne som tým otvoril dvere nejakému budúcemu úspešnému kandidátovi. Raz totiž príde chvíľa, že bude iný predseda ako Mečiar.“
On hovoril, že vašu kandidatúru očakáva už rok.
„To nie je pravda. Ja som nič nepripravoval. Rozhodol som sa v utorok ráno. Myslím si, že je to taká klasická cesta, aby sa ukázalo, že však oni ten rozkol pripravovali už dávno. Takéto stanoviská boli použité už v minulosti proti rebelom, ktorí chceli rozbiť HZDS a odišli. Ja z HZDS nikam neutekám ani neprezlečiem kabát. Ani koalíciu neopustím, ani frakciu nebudem zakladať.“
Zostanete v prípade neúspechu podpredsedom parlamentu?
„Predpokladám, že nie. Napriek tomu hovorím, že čo keď aj napriek prehre budem mať druhé najvyššie preferencie v strane? Stojí za to obetovať Vetešku? Len pre niekoho hrdosť a samoľúbosť?“
Neočakávate nejaký komplot voči vám od Mečiara? Snahu o vylúčenie?
„V politike je všetko možné, aj keď sa neobávam.“
Proti Mečiarovi zatiaľ kandidoval len Kňažko, rivalom bol Tkáč. Obaja museli odísť. Zmenili sa spôsoby v strane?
„Ja nebudem mať iný názor, len návrhy na riešenie situácie. To je v súlade so stanovami. Nech si členovia a delegáti rozmyslia, aký to bude mať dosah na rozhodovanie voličov. Nebojím sa, lebo som vo všetkých médiách obstál aj v najzložitejšíchh časoch - keď pán Mečiar po prehraných voľbách ani nevystúpil v televízii. Obstál som vo všetkých diskusiách, keď sa hrubo napádalo HZDS. Aj teraz obstojím, lebo vnútrostranícke veci budem diskutovať len v strane.“
Hráte vabank?
„Nehrám vabank. Môže však nastať situácia, že napriek neúspechu budem druhým najpopulárnejším členom HZDS. Bude potom stáť za to vyhadzovať ma z hnutia?“
Dokáže Mečiar „rozdýchať“ protikandidáta?
„Určite áno, lebo sa nedočká jediného podrazu. Spomínam si, čo všetko natárali tí, čo odchádzali z HZDS. Ja nespomeniem ani jednu vec, neublížim, nevymyslím si, nič nevykonštruujem. My sa dokonca aj v deň volieb môžeme rozprávať, ako by sme to spravili lepšie. Jedno je však jasné - nebudem čakať, kým nás odpravia pod päťpercentný prah zvoliteľnosti .“
S Mečiarom ste hovorili o tom, že budete kandidovať?
„Nie, ale on v minulosti začal tým, že ma navrhol, presadil a 99 percentami ma na sneme v 2003 zvolili za volebného lídra na rok 2006. Možno bola škoda, že bez diskusie v roku 2005 bola táto moja pozícia zrušená. Pán Mečiar začal túto diskusiu ako prvý.“
Myslíte si, že sa Mečiar ako predseda opotreboval?
„Určite nie, ale zázraky čakať nemôžeme. Je to chlap s obrovskou charizmou, schopnosťami, vytrvalosťou. Z pragmatického hľadiska však nemôžeme čakať zázraky, pretože už by sa stali. Nedá sa nič robiť, toto je realita.“
A čo sa týka jeho zdravia?
„Prajem mu, aby žil 200 rokov a aby si nerobil starosti s politickou stranou. My by sme najradšej boli jeho detičkami a držali mu palce, boli s ním a kamarátili sa. Keď on v televízii povedal, že nemá kamaráta a nikomu nedôveruje, tak to už sa pravdepodobne rozhodol pre svoj osud sám.“
Z toho, čo zatiaľ vieme z regiónov, to na väčšinovú podporu pre vás nevyzerá.
„Nezáleží, koľko členov má členská základňa. Dôležité je, koľko voličov získa. Na moju osobu sa naviazalo 98-tisíc voličov. Tí ľudia preferovali Vetešku. V členskej základni majú ľudia 18-ročný vzťah k Vladimírovi Mečiarovi - tatkovi národa. Tí sú ochotní ísť s ním do politického prepadliska, lebo sú verní a môžu si myslieť, že príde zázrak a všetko sa otočí. Ja na zázraky neverím. Keď sme padali takto šikmo, potom ešte šikmejšie a potom skoro kolmo a keď zoberieme prirodzený úbytok našich voličov, je tu objektívne nebezpečenstvo. Preto bude na delegátoch veľká zodpovednosť, aby si vyriešili vzťah ukojenia seba samého a vzťah k správnemu rozhodnutou vo vzťahu k voličom.
V prípade víťazstva by ste menili širší tím vedenia strany?
„V najbližších dňoch predstavíme všetkých ľudí, ktorí by mali byť vo vedení strany, aby ich poznali delegáti strany.
Má byť vašou pravou rukou Tibor Mikuš?
„Keďže som s ním túto otázku nekonzultoval, nemôžem odpovedať. Bol by som šťastný, keby ňou bol.“
V HZDS nebola tajná voľba predsedu od roku 1998. Mal by sa predseda voliť tajne?
„Ja som bol volený za predsedu poslaneckého klubu. Napriek tomu, že som bol sám, dal som návrh, aby sa volilo tajne, aby ľudia slobodne vyjadrili svoj názor. Je to najčistejšia forma, ktorú používa aj parlament.“
Politológ: Veteškova šanca je v tajnej voľbe
BRATISLAVA. Podpredseda HZDS Viliam Veteška má zatiaľ podľa neho samého aj analytikov menšiu šancu na zvolenie za predsedu HZDS ako úradujúci predseda Vladimír Mečiar.
Politológ Grigorij Mesežnikov hovorí, že Veteška nie je bez šance, pomohol by mu však otvorený zápas o šéfa strany. „Ak to vyhrotí a pôjde do konfliktu, istú šancu má.“ Analytik na druhej strane počíta s Mečiarovými „aparátnymi hrami“, ktorých je majstrom.
V HZDS sa hovorí, že Mečiar sa usiluje o predĺženie volebného obdobia z dvoch na štyri roky. „Ak sa snaží zabetónovať na štyri roky, je to pre Vetešku jediná možnosť ako pokračovať s jeho silnými ambíciami v HZDS.“
Ak by však jeho prípadnej prehre predchádzal konflikt s Mečiarom, bol by podľa Mesežnikova vypudený. Politológ si myslí, že Veteška má šancu nielen v HZDS, po prípadnom neúspechu by sa mohol uplatniť hlavne v Smere.
Analytik sa domnieva, že by Veteškove šance mohli podstatne stúpnuť v tajnej voľbe. „Mečiar bude určite presadzovať aklamačné hlasovanie,“ predpokladá.
Podpredseda HZDS Milan Urbáni si, naopak, myslí, že Veteška šancu nemá. „Ako každý človek aj on má svoju podporu. Tá však bude zanedbateľná v porovnaní s predsedom Vladimírom Mečiarom.“
Veteška tvrdí, že mu chodia podporné listy a SMS správy z celého Slovenska. Podrobnejšie o priaznivcoch nehovoril. Podľa informácií SME by mohol mať podporu u časti členov okrem Pezinka a Nového Mesta nad Váhom aj v okresoch Považská Bystrica, v Púchove, Bytči, Turčianskych Tepliciach. Dôležití sú delegáti a pred skončením okresných snemov sa pomery nedajú odhadnúť.
Veteškov podporovateľ, poslanec Tibor Mikuš tvrdí, že „organizácie, aj individuálni členovia a funkcionári“ podporujú Mečiarovho protikandidáta. Podľa Mikuša ide určite o desiatky funkcionárov. „Ten, kto nastúpi do boja, má šancu vyhrať.“