BRATISLAVA. Nových externistov čakajú niekoľkotisícové poplatky. Koľko tisíc ročne zaplatia, si určia samotné školy. Platiť budú aj študenti, ktorí študujú dve školy naraz. Dnes by platili okolo 45tisíc korún.
Študenti sa zmene nebránia. Študentská rada vysokých škôl novelu vysokoškolského zákona, o ktorej by dnes mala rokovať vláda, podporila. Keď v predchádzajúcom období chcel štúdium spoplatniť minister Martin Fronc z KDH, vznikol štrajkový výbor študentov a jeho aktivity nakoniec podporila aj rada, hoci do štrajkov sa priamo nezapojila. Fronc s poplatkami neuspel.
Bývalý aktivista výboru Karol Klobušický (vo voľbách 2006 kandidoval za KSS) hovorí, že minister SNS Ján Mikolaj má jednoduchšiu situáciu. „Nikto sa mu nepostaví. Externisti sú omnoho ľahšia obeť.“ Nemajú zastúpenie v študentskej rade a ani v senátoch. Nemá sa ich vraj kto zastať. Tiež sa ťažšie organizujú, keďže nie sú v takom kontakte ako denní študenti.
Predseda rady Jaroslav Juriga však hovorí, že mnohí externisti sú s poplatkami zmierení, lebo už dnes platia rôzne sponzorské dary. Rada vidí v spoplatnení riešenie tohto problému.
Rovnako podporila aj výber poplatkov od študentov, ktorí chodia na dve školy. Juriga nesúhlasí s tým, že na Slovensku chýba kvalitný výber viacodborového štúdia, čo môže byť dôvod, prečo niektorí študujú dve školy naraz.
Bývalá predsedníčka rady Renáta Králiková z Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť hovorí, že študenti vnímajú novelu len zo svojho bezprostredného pohľadu a cez momentálne potreby – tak ich nezaujíma. Už dlhšie upozorňuje, že ak sa spoplatní len externé štúdium, a obmedzí počet externistov, kvalitu štúdia to nevyrieši.
Riaditeľ INEKO Eugen Jurzyca hovorí, že ak bude chcieť Mikolaj naplniť vládny program i predvolebné sľuby, že za denné štúdium sa platiť nebude, bude mať s premiérom problém vysvetliť, prečo „dobrý a sociálne slabší externista prispieva na štúdium slabšiemu a bohatému dennému študentovi“.