BRATISLAVA. Ministerstvo zdravotníctva navrhuje zmeniť nariadenie, ktoré určuje, ako ďaleko treba sedieť od pracovného stola a aká má byť výška dosky pracovného stola alebo iného miesta, kde trávime v práci väčšinu času.
Do posledného detailu
To je len jeden z príkladov, keď vláda cez nariadenie zachádzajúce do najmenších detailov pridáva zamestnávateľom nové povinnosti. A ak ich nesplnia, po kontrole im hrozia pokuty.
„Pri práci v sede je optimálne, keď má muž pracovnú rovinu 22 až 31 a žena 21 až 30 centimetrov nad sedadlom, ktoré je 40 cm nad podlahou. Plus-mínus 5 centimetrov.“ Toto nie je propagačný materiál firmy špecializujúcej sa na kancelársky nábytok, ale nariadenie ministerstva. Určuje aj sklon trupu či hlavy. V „neprijateľných“ polohách sa nesmie odpracovať viac ako 30, v „podmienených“ viac ako 160 minút z osemhodinovej zmeny.
Hlas zamestnávateľa
„Na takéto sprostosti určite nie je čas a je to len ďalšie poleno pod nohy v slovenskom podnikaní,“ hovorí o novom nariadení zamestnávateľ, ktorý podniká v nábytkárstve. Zamestnáva osem ľudí a podľa svojich slov musí okrem konkurencie každý deň bojovať aj s rôznymi kontrolnými orgánmi.
Z nového nariadenia ministerstva zdravotníctva vyplýva, že musí spraviť opatrenia, aby predchádzal nadmernej fyzickej záťaži pri práci, či zabezpečiť hodnotenie psychickej pracovnej záťaže zamestnancov špecializovaným lekárom.
Podľa Hany Pačaiovej z katedry bezpečnosti Technickej univerzity v Košiciach práve „neskutočná podrobnosť“ takýchto požiadaviek dostáva zamestnávateľov do stresu. A ironicky dodáva, že hodnotiť treba už aj psychickú záťaž pri tvorbe a plnení legislatívnych požiadaviek. Výsledky by podľa nej boli hneď zrejmé.
Mnoho podrobných vládnych nariadení pribudlo aj v súvislosti s naším členstvom v Európskej únii. Pačaiová tvrdí, že problémy sú aj s tým, že nie všetky nariadenia platné v únii prekladali odborníci.
Kontroly
Od minulého júla napríklad platí, že najneskôr po štyroch hodinách nepretržitej práce s počítačom musí zamestnávateľ zabezpečiť jej pravidelné prerušenie, čiže pracujúcemu dopriať oddych alebo ho zaneprázdniť niečím iným. Úrady verejného zdravotníctva to kontrolujú. Na pracoviskách, kde sú aj osobné počítače, predvlani spravili 468 previerok. Vtedy sa zameriavali napríklad na to, či majú zamestnanci vhodné monitory.
Podnikatelia nestíhajú
V minuloročnom prieskume, ktorý pre Trend Analyses urobila agentúra Focus, niektorí menší i strední podnikatelia odpovedali, že sledovať všetky nariadenia je časovo neúnosné. Spoliehajú sa, že o dôležitých zmenách sa dozvedia z médií alebo od kolegov podnikateľov.
Po zmene právnych predpisov sa mení aj firemná dokumentácia. Ak má zamestnávateľ za pol roka prerobiť celú dokumentáciu, naplánovať školenia zamestnancov, vyškoliť ich, môže zabudnúť na pojem zvyšovanie produktivity práce,“ myslí si Pačaiová.
Takmer polovica podnikateľov si podľa prieskumu myslí, že niektoré zmeny sú neuskutočniteľné.
Ukážka z návrhu ministerstva
Požiadavky na miesto výkonu práce v súvislosti s obmedzovaním zvýšenej fyzickej záťaže pri práci
1. Výška pracovnej manipulačnej roviny musí zodpovedať telesným rozmerom zamestnanca, základnej pracovnej polohe, hmotnosti predmetov, bremien a podobne, ktoré sú používané pri práci, ako aj zrakovým nárokom na prácu. Optimálna výška pracovnej roviny je pri práci v stoji u mužov v rozmedzí 1020 až 1180 mm, u žien 930 až 1080 mm. Pri práci v sede je optimálna výška pracovnej roviny u mužov 220 až 310 mm, u žien 210 až 300 mm nad sedadlom. Výška sedadla nad podlahou sa predpokladá v rozsahu 400 ± 50 mm. Ak sú pri práci používané nástroje (napríklad zveráky) a iné technické zariadenia, výškou pracovnej roviny je miesto, na ktorom sú najčastejšie vykonávané pohyby.
2. Pri práci, ktorá vyžaduje zvýšené nároky na zrak, napríklad drobné predmety, súčiastky a podobne, sa výška pracovnej roviny zväčšuje približne o 100 až 200 mm. Pri práci, pri ktorej sa manipuluje s predmetmi ťažšími ako 2 kg, pri práci v stoji, sa manipulačná rovina znižuje približne o 100 až 200 mm.
3. Dosahy horných končatín vo vertikálnej a horizontálnej pracovnej rovine pri práci v sede a vo vertikálnej rovine pri práci v stoji sa upravujú podľa údajov na obrázkoch č. 1, 2 a 3.
4. Miesto výkonu práce musí byť usporiadané tak, aby manipulačné roviny, pohybové priestory a vynakladané sily zodpovedali telesným rozmerom a prirodzeným dráham pohybov končatín zamestnancov a aby nedochádzalo k zaujatiu fyziologicky neprijateľných pracovných polôh.
5. Pracovné sedadlo a priestor pre dolné končatiny
a) miesto výkonu práce, kde je základná pracovná poloha trvalo v sede, musí byť vybavené pracovným sedadlom s nastaviteľnou výškou sedadla a s opierkou chrbta,
b) miesto výkonu práce, kde je základná pracovná poloha trvalo v stoji a nevyžaduje trvalé sledovanie chodu zariadenia, musí byť vybavené sedadlom s jednoduchou konštrukciou na krátkodobý odpočinok,
c) konštrukcia sedadiel musí zaisťovať ich stabilitu, prípadne ľahko nastaviteľnú výšku sedadla i sklonu chrbtovej opierky. Povrch sedadla a chrbtovej opierky má zodpovedať podmienkam práce z hľadiska poréznosti, umývateľnosti a podobne,
d) miesto výkonu práce, na ktorom je zvýšená pracovná rovina, musí byť vybavené pracovnými sedadlami s výškou sedadla zodpovedajúcou výške pracovnej roviny nad podlahou a zrakovým požiadavkám. Musí byť vybavené kruhovou alebo inou opierkou pre dolné končatiny,
e) na montážnych linkách v pásovej výrobe s trvalým i prerušovaným sedením a v prípadoch, keď sú pracovné úkony spojené s otáčaním trupu alebo s úkonmi mimo maximálny dosah rúk podľa obrázka č. 2, sa miesto výkonu práce vybavuje otočnými, prípadne pojazdnými sedadlami,
f) priestor pre dolné končatiny na mieste výkonu práce s trvalým i prerušovaným sedením musí byť dostatočne veľký a má umožňovať pohodlnú pracovnú polohu a pohyb dolných končatín dopredu aj do strán,
g) rozmery pohybového priestoru pre dolné končatiny
1. najmenšia výška nad podlahou 600 mm,
2. najmenšia celková šírka 500 mm,
3. najmenšia hĺbka (od prednej hrany stola, zariadení) 500 mm,
4. optimálna hĺbka (od prednej hrany stola, zariadení) 700 mm,
5. najmenšia vzdialenosť roviny sedadla od dolnej plochy pracovného stola 200 mm,
h) pohybový priestor pre nožné ovládače
1. maximálne 400 mm od zvislej roviny h preloženej miestom najviac vystupujúcej hrany pracovnej roviny a kolmej na vodorovnú rovinu, podlahu,
2. minimálne 200 mm od roviny h dopredu,
3. maximálne 250 mm nad základňou a
4. maximálne 350 mm do strán od zvislej roviny prechádzajúcej stredom sedadla, kolmej na rovinu h.
Uvedené hodnoty sú platné v prípade, že predná hrana sedadla je asi 100 mm vzdialená od roviny h. V prípade inej vzdialenosti medzi prednou hranou sedadla a rovinou h sa musí pohybový priestor pre nožné ovládače posunúť dopredu alebo dozadu.
i) sily prípustné pre ovládače sú uvedené v tabuľke č.1,
j) pri základnej polohe v stoji je možné použitie nožných ovládačov len vo výnimočných prípadoch, ak ich frekvencia nie je väčšia ako 5 pohybov.min-1 a ich prevedenie umožňuje striedavú obsluhu pravou a ľavou nohou. Ovládače obsluhované iným spôsobom ako rukami a chodidlami, napríklad lakťové a kolenové ovládače, sa nesmú používať.