a zisťuje platobnú schopnosť firiem v 154 krajinách sveta, v štrnástich odvetviach.
Platobná disciplína podnikov na Slovensku sa v roku 2006 takmer dvojnásobne zhoršila v porovnaní s predchádzajúcim rokom. Začiatkom roka 2006 dosahoval index platobnej nedisciplinovanosti na Slovensku hodnotu nižšiu ako 50 negatívnych bodov, koncom roka to bolo približne raz toľko. Svetové a regionálne analýzy každoročne pripravuje spoločnosť Coface, ktorá sa zaoberá poradenstvom v oblasti pohľadávok a riadením ich správy.
"Zhoršenie platobnej disciplíny na Slovensku nie je extrémne. Slovensko sa dostalo z veľmi dobrej úrovne na úroveň priemeru," hovorí Peter Meier, riaditeľ spoločnosti Coface na Slovensku. Slovensko sa tak v platobnej disciplíne podnikov nachádza pred Maďarskom. České a poľské podniky sa zlepšili práve v druhej polovici roka, dostali sa tak na lepšiu úroveň ako Slovensko. Na začiatku minulého roka pritom Slovensko patrilo so Slovinskom k najlepším.
Za zhoršenie platobnej disciplíny môže viacero faktorov.
Niektoré faktory určuje celkové podnikateľské prostredie, iné vyplývajú zo zmeny v daných odvetviach. Nedisciplinovanosť podnikov pri úhrade záväzkov sa zvýšila v čase nadchádzajúcich parlamentných volieb. Podniky sa obávali, že nová vláda zruší reformy, ktoré uskutočnila predchádzajúca a zhorší podmienky na podnikanie. To pôsobilo negatívne na ochotu uhrádzať záväzky v krátkom čase a načas.
Priemer úhrady záväzkov zhoršuje stavebníctvo. Toto odvetvie zažíva v súčasnosti úspešné obdobie. Stavebné firmy platia svojim dodávateľom neskôr, ako je zvykom v ostatných odvetviach. Okrem toho časť peňazí majú i po realizovaní zákazky blokovanú vo forme tak-zvaného "zádržného" v stavebnom celku. To sa vracia po uplynutí prvých rokov a úspešnom odskúšaní funkčnosti stavby. To teda tiež predlžuje priemernú lehotu splatnosti. Pod zmenu platobnej disciplíny sa podobne podpísal i automobilový priemysel. Dvaja veľkí výrobcovia spúšťali ostrú výrobu práve minulý rok.
Hospodársky rast so sebou prináša i veľké investície. Tie ale zmenšujú disponibilné prost-
riedky na úhradu záväzkov dodávateľom. Firmy majú menej hotovosti. Menšia je ale aj schopnosť si požičať. Úvery sú totiž tiež použité na financovanie dlhodobých aktív. Na úhradu faktúr už z nich zostáva menej.
Časť zdrojov odčerpáva firmám i zhodnocovanie koruny. Exportéri dostávajú tržby v eurách, ale dodávateľom a zamestnancom z nich platia v slovenských korunách. Zostáva im preto menej.
"Platobná disciplína podnikov na Slovensku by sa už nemala veľmi zhoršovať," hovorí Peter Meier. Vysvetľuje, že obavy zo zrušenia reforiem sa nepotvrdili. Politické riziko zhoršovania podnikateľských podmienok sa teda na čas odstránilo. Otázny môže byť vplyv pripravovanej zmeny zákonníka práce, ktorá môže zobrať podnikateľom časť prostriedkov, ktoré budú musieť použiť na krytie vyšších nákladov na zamestnancov. Môže im zostať menej na úhradu dodávateľských záväzkov a naštrbiť ich dôveru v priaznivé podnika-
teľské prostredie. Zvyšné vplyvy na platobnú disciplínu by sa nemali v blízkej budúcnosti veľmi meniť. (red)
Faktory, ktoré zhoršujú
platobnú disciplínu
firiem:
- politické riziko, obavy zo zrušenia reforiem
- rozvoj stavebného priemyslu,
v ktorom sú dlhšie lehoty splatnosti
- investície, ktoré odčerpávajú
likviditu a úvery, ktoré mohli byť použité na úhradu záväzkov dodávateľov
- silná koruna
- možné obavy z vyšších nákladov na pracovnú silu a menšej pružnosti trhu práce