Maratónska premiéra vo vesmíre

V bostonskom nečase pätnáste víťazstvo Keňana a tretí triumf RuskyVýchodné pobrežie Ameriky sužuje nečas, ale katastrofické scenáre pre 111. ročník maratónu v Bostone sa nepotvrdili. Do histórie sa zapíše externým štartom astronautky.

Keňan Cheruiyot sa teší z víťazstva v prestížnom Bostonskom maratóne.Keňan Cheruiyot sa teší z víťazstva v prestížnom Bostonskom maratóne. (Zdroj: SITA/AP)

BOSTON, BRATISLAVA. Košice sú kontinentálna legenda maratónu, Boston svetová. Včera bol na rade jeho 111. ročník. Meteorológovia strašili, že sa prvý raz v histórii bude musieť odložiť. Bežal sa. Aj keď v nečase.

Najdaždivejší i najveternejší začiatok jari na východnom pobreží Ameriky za posledné tri desaťročia sa podpísal na výkonoch. Ženská víťazka dosiahla najslabší čas od roku 1985, ba mužskému víťazovi namerali najhorší výkon za posledné tri desaťročia.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vyše dvadsaťtisíc bežcov (až 2449 prihlásených, približne desať percent, si do uzávierky nedelňajšej registrácie neprevzalo štartové číslo) prišlo do Hopkintonu pripravených na najhoršie: v pršiplášťoch, nepremokavých vestách, na hlave s ušiankami alebo aspoň čiapkami, v rukaviciach v kombinácii s chráničmi lakťov... Chlad, dážď, občas aj lejak, to boli ich spoločníci na ceste do Bostonu.

SkryťVypnúť reklamu

Lepšie podmienky mala len „externá“ účastníčka, americká astronautka Sunita Williamsová, ktorá si trať odbehla na vesmírnej stanici.

Najstarší maratón na svete bol v znamení troch jednotiek. V mužskej verzii zasa potvrdil kenskú prioritu: do galérie víťazov sa za posledných 17 rokov pätnásty raz zapísal Keňan, pričom muži z raja špičkových vytrvalcov obsadili päť z prvých šiestich miest.

Dvadsaťosemročný Robert Kipkoech Cheruiyot obhájil lanský primát a v Bostone vyhral už tretí raz (premiérovo v r. 2003). „Posledné týždne som doma trénoval s fenomenálnym Paulom Tergatom,“ vravel. Získal 100-tisíc dolárov a upevnil si vedúce postavenie v sérii World Marathon Majors, ktorej víťaz získa prémiu pol milióna amerických dolárov. Má náskok 50 bodov a zrejme mu už neunikne, lebo to by niekto musel vyhrať tri zo štyroch zvyšných maratónov seriálu (Londýn, Osaka, Berlín, Chicago, New York).

SkryťVypnúť reklamu

Ženská séria ôsmich ken­ských víťazstiev sa však včera skončila zásluhou ôsmej z OH 2004 Rusky Lidie Grigorievovej, ktorá v závere uzemnila ambície Lotyšky Prokopčukovovej dosiahnuť to, čo vlani v New Yorku. Tej však aj druhé miesto stačilo na udržanie veľkej šance na pol milióna v seriáli: má 65 bodov, kým lanská bostonská víťazka Keňanka Jeptoová, včera až štvrtá, o 30 menej.

Na orbite bežala s číslom 14 000

Americká astronautka Sunita Williamsová včera bežala historický maratón. Prvý na orbite.

Opásaná popruhmi, aby v stave beztiaže nevzlietla, klusala po bežiacom páse na vesmírnej stanici. Tá sa na obežnej dráhe pohybovala takou rýchlosťou, že maratónsku dĺžku 42 195 m prešprintovala za päť a pol sekundy.

Pás však mal pozemskú rýchlosť a 41-ročná „Suni“ si musela dávku klasického behu poctivo odbehať. Aj keď experti NASA urobili všetko, aby mala pocit, že naozaj beží bostonský maratón.

SkryťVypnúť reklamu

Právo štartovať na ňom si vybehala pred trinástimi mesiacmi v Houstone (kde inde?) časom 3:29:57. Keď ešte naisto nevedela, že poletí do vesmíru.

Okrúhle štartové číslo 14 000 jej z Cape Canaveral poslali elektronickou poštou, lebo štart raketoplánu Atlantis, ktorý jej ho mal doručiť aj so špeciálnou účastníckou medailou zbavenou olova, sa oneskoril.

Oblečená do dresu Boston Red Sox sa pri behu pozerala na dve obrazovky, na ktorých jej premietali pohľad na obe strany trate z Hopkintonu do Bostonu.

Počasie sa, chvalabohu, nedá nasimulovať, ani poslať v elektronickej podobe. „Suni“ si mohla blahoželať. Nepotrebovala rukavice, ani nepremokavú vestu. Nedrgľovala ju zima. Len navôkol sa vznášal jej pot.

Sunitina sestra Dina Pandya, ktorá sa dolu na Zemi na reálnej trati trápila vo včerajšom reálnom bostonskom nečase, jej iste závidela.

SkryťVypnúť reklamu

Všetci jej závideli. Prvý maratón vo vesmírnom vzduchoprázdne ostane nadobro spojený s menom Sunity Williamsovej.


(mo)

Fakty z Bostonu

Muži: 1. Cheruiyot 2:14:13, 2. Kwambai 2:14:33, 3. Kiogora 2:14:47, 4. Koskei (všetci Keňa) 2:15:05, 5. Wodajo (Etiópia) 2:15:06, 6. Maiyo (Keňa) 2:16:04, ženy: 1. Grigorievová (Rus.) 2:29:18, 2. Prokopčuková (Lot.) 2:29:58, 3. Perezová (Mex.) 2:30:16, 4. Jeptoová (Keňa) 2:33:08, 5. Kastorová (USA) 2:35:09, 6. Gutová (Etiópia) 2:36:29.

Sunita Williamsová bežala Prvý maratón na orbite.

FOTO - SITA/AP

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 594
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 326
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 716
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 138
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 349
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 881
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 879
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 375
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu