Telekomunikačný úrad sa priklonil k názoru,že operátori vyžadovali od zákazníkov identifikačné preukazy zbytočne.Nový zákon im to však zrejme prikáže.
BRATISLAVA. Nový mobilný operátor Telefónica O2 nemusí od svojich klientov pýtať občianske preukazy, a teda nijako overovať osobné údaje, ktoré mu nadiktujú. Vyplýva to z marcového rozhodnutia Telekomunikačného úradu.
Orange aj T-mobile občianske preukazy doteraz vždy pýtali aj pýtať budú, pretože si zákon vykladajú inak ako Telefónica. Tak ako oni ho interpretoval aj Úrad na ochranu osobných údajov.
Skúsenosti z iných krajín ukazujú, že o anonymné SIM-karty majú zákazníci väčší záujem. „Súčasný stav skutočne neprávom zvýhodňuje tretieho operátora na úkor zvyšných dvoch,“ povedal hovorca spoločnosti Orange Peter Tóth. Podľa neho môže ísť aj o diskrimináciu.
Telekomunikačný úrad to odmieta. „Úrad za terajšieho právneho stavu nikdy od operátorov nevyžadoval, aby overovali osobné údaje,“ povedal jeho hovorca Roman Vavro.
Ani Orange, ani T-mobile sa nemienia pre takéto rozhodnutie obrátiť na súd. Ministerstvo dopravy totiž pripravuje novelu zákona o elektronických komunikáciách, podľa ktorej bude nevyhnuté žiadať od zákazníkov občianske preukazy.
V novele sa píše, že operátori budú musieť údaje nielen evidovať, ale aj overovať. Konkrétny spôsob, ako údaje overiť, návrh neurčuje.
Telefónica hovorí, že vo väčšine európskych krajín operátori nemusia zhromažďovať osobné údaje zákazníkov.
Slovenský zákon podľa nej dnes hovorí, že ich majú zhromažďovať, ale za správnosť zodpovedá ten, kto ich poskytuje.
Štát chce, aby sa údaje overovali, lebo je to vraj dôležité pre boj proti organizovanému zločinu a terorizmu. „Jednorazové overenie totožnosti zákazníkov na základe občianskeho preukazu sa však v praxi pre tieto účely ukázalo ako veľmi málo účinné,“ tvrdí hovorkyňa O2 Hana Hejsková.
Zločinci používajú množstvo SIM-kariet, ktoré im často kúpi človek z ulice, ktorého náhodne oslovia, a v skutočnosti s nimi nemá nič spoločné.
Podľa O2 pravidlo rozširuje byrokraciu, brzdí rozvoj informačnej spoločnosti a zasahuje do práv účastníkov na súkromie.
Hovorca ministerstva vnútra Erik Tomáš už dávnejšie povedal, že pre bezpečnosť štátu sú presné evidencie nevyhnutné.
Operátori musia evidovať a overovať údaje v Maďarsku, Taliansku, Švajčiarsku, Austrálii alebo Južnej Afrike. Nežiadajú to od nich Rakúsko, Belgicko, Kanada, USA, Česko, Dánsko alebo Poľsko.
Novelu stiahli
Novelu zákona o elektronických komunikáciách včera stiahli z programu rokovania legislatívnej rady vlády. Zaoberať sa ňou mala dnes.
Minister spravodlivosti Štefan Harabin novelu vrátil ministerstvu dopravy pre množstvo pripomienok, potvrdil hovorca Michal Jurči. Novela by napríklad bezpečnostným zložkám dala právomoc žiadať výpisy telefónnych hovorov bez súhlasu súdu.