Jadrový reaktor v Jongbjone, ktorý mali Severokórejčania v sobotu uzavrieť, je stále v prevádzke. Pchjongjang tak nedodržal svoj záväzok z februára, že ho do šesťdesiatich dní zapečatí a vpustí do krajiny jadrových inšpektorov OSN.
Kým Spojené štáty netaja sklamanie, v severokórejskej metropole je témou dňa niečo úplne iné. Prebiehajú tam masové oslavy nedožitých 95. narodenín ikony komunistického režimu Kim Ir-sena. Čína zatiaľ prosí Washington o zhovievavosť, Južná Kórea označila nesplnenie záväzku len za technický problém.
Pchjongjang hrá o čas
Severná Kórea sa vyhovára na Američanov, ktorí mali podľa dohody z 13. februára do tridsiatich dní uvoľniť 25 miliónov amerických dolárov na zmrazených kontách v Banco Delta Asia v Macau.
Problémy s odblokovaním severokórejských účtov, ku ktorým režim Kim Čong-ila stratil prístup v septembri 2005, nakoniec vyvrcholili 20. februára prerušením šesťstranných rokovaní. V marci odcestoval severokórejský vyjednávač Kim Kje-kwana späť do vlasti.
Na začiatku apríla hovorca amerického ministerstva vnútra Sean McCormack potvrdil, že účty v Macau sú odblokované a od tej chvíle môže každý autorizovaný zástupca krajiny uskutočniť výber alebo previesť prostriedky na iné kontá.
Severokórejčania však z banky nevybrali ani dolár. Naopak, ešte v piatok tvrdili, že skôr ako reaktor odstavia, musia si preveriť, či sú účty naozaj voľné.
KĽDR nedostane palivo
Sklamanie nad nedodržaním dohody vyjadril hlavný americký vyjednávač Christopher Hill, no rozhodol sa dať Pchjongjangu ešte jednu šancu. V krajine chce o pár dní vidieť inšpektorov Medzinádrodnej agentúry pre atómovú energiu a dôkaz o odstavení Jongbjonu.
Z nedodržania termínu však zainteresované krajiny nevyvodia tvrdé dôsledky. „Zhodli sme sa, že potrebujeme tomuto procesu dať ešte niekoľko dní,“ citovali agentúry Hilla.
Severná Kórea v sobotu premeškala šancu získať 50-tisíc ton ťažkého vykurovacieho oleja a ďalšiu ekonomickú a humanitárnu pomoc. Tú mal totalitný štát sľúbenú za odstavenie Jongbjonu.
Ďalších 950-tisíc ton paliva a zásielky potravín mali smerovať na sever polostrova po predložení zoznamu jadrových programov a vyradení všetkých nukleárnych zariadení z prevádzky.
Nespoľahlivý režim
Američania odhadujú, že KĽDR má dostatok plutónia na výrobu niekoľkých atómových bômb. Po minuloročných októbrových testoch jednej z nich Pchjongjang nedokázal dodržať nijaký zo sľúbených záväzkov. Napriek ubezpečeniam sveta a hlavne USA, že ak zasadne za rokovací stôl, krajinu nikto vojensky nenapadne.
Námestník ministerky zahraničných vecí USA John Negroponte po podpise februárovej dohody, ktorá dala celému sporu nádej na diplomatické riešenie, povedal, že dohoda budetestom spoľahlivosti KĽDR.
Podpis tohto štátu pod Zmluvou o nešírení jadrových zbraní bude chýbať aj po 14. apríli 2007.