Plavecké hviezdy z JAR sú doma v nemilosti

Schoemana, Fernsa i Townsenda vylúčili z reprezentácie, lebo neprileteli na domáci šampionát.

Roland Schoeman oslavuje jeden zo svojich troch titulov majstra sveta v Montreale.Roland Schoeman oslavuje jeden zo svojich troch titulov majstra sveta v Montreale. (Zdroj: TASR/AFP)

Ani čerstvý titul majstra sveta z Melbourne na 50 m motýlik Rolandovi Schoemanovi nepomohol. Keď odmietol štartovať na juahoafrickom šampionáte v Durbane, tamojší plavecký zväz už trojnásobného svetového šampióna dočasne vylúčil z reprezentácie. Dvadsaťsedemročný Schoeman okrem toho nemôže štartovať na lukratívnom sedemdielnom Svetovom pohári v krátkom bazéne (v októbri zavíta aj do Durbanu), kde sa udeľujú finančné bonusy nielen za rekordy, ale i víťazstvá v jednotlivých disciplínach. Schoeman práve v krátkom bazéne pokoril päť z ôsmich doterajších svetových rekordov, ktoré v kariére zaplával.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Najlepšiemu športovcovi krajiny v roku 2006 hrozí i strata dvojmesačného štipendia od Juhoafrického plaveckého zväzu (SSA) i príspevku od Juhoafrického olympijského výberu. O možnosť štartu na olympiáde v Pekingu 2008 však strieborný z aténskej olympiády na 100 m voľný spôsob spred troch rokov zatiaľ neprišiel. Nominovať na OH sa bude až na základe budúcoročného šampionátu.

Môže za to sponzor

Za všetko podľa slov jeho matky pre denník The Star môže sponzor. „Na poslednú chvíľu odmietol Rolandovi uhradiť pobyt na MS v Melbourne a oznámil mu to až v čase, keď mal syn kúpené letenky do Austrálie. Šampionát v Melbourne ho stál 65-tisíc randov (zhruba 221-tisíc Sk - pozn. red.). SSA prispela len necelými štrnástimi tisícmi a sponzor, ktorý mal uhradiť zvyšok, dal napokon len šestnásťtisíc. Nemohol si dovoliť financovať cestovné náklady na domáci šampionát v Durbane z vlastného vrecka. Urobili sme všetko pre to, aby mohol prísť, ale tentoraz to naozaj nešlo,“ vysvetľovala Geraldine Schoemanová.

SkryťVypnúť reklamu

Ferns: Všetko je inak

Juhoafrický plavecký zväz však tvrdí, že bol ochotný Schoemanovi, ktorý žije a trénuje v americkom Tucsone, uhradiť náklady.

Ten podľa neho vraj chcel letieť prvou triedou, kde boli náklady štvornásobne vyššie. Roland po svojom rozhodnutí necestovať počítal s postihom. V zmluve má jasne zakotvenú povinnosť štartovať na národnom šampionáte. Taký tvrdý trest však zaskočil aj jeho. „Som z toho smutný,“ skonštatoval, keď sa dozvedel ortieľ.

Nie je v tom sám. Rovnaký postih inkasovali aj jeho spolužiaci v Tucsone Lyndon Ferns a Darian Townsend. Inak povedané, tri štvrtiny štafety JAR na 4x100 metrov, ktorá na OH v Aténach získala senzačné zlato i pokorila svetový rekord.

Štvrtým členom bol Ryk Neethling, ktorý už stihol rozhodnutie kompetentných kritizovať. „Zarmútili ma ním,“ skonštatoval.

SkryťVypnúť reklamu

„Všetko je to inak, ako to u nás doma tvrdia. Už si nemôžeme dovoliť viac chýbať v škole, lebo nám prepadne ďalší semester,“ vyhlásil Ferns pre denník Sunday Times.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 617
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 368
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 723
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 202
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 384
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 790
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 911
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 330
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu