BRATISLAVA. Minister spravodlivosti Štefan Harabin (za HZDS) chce prehodnotiť elektronický systém prideľovania prípadov konkrétnym sudcom, ale nebude ho rušiť. Ako systém vylepší, zatiaľ nevie.
Ministerstvo sa podľa hovorcu Michala Jurčiho snaží nájsť vhodné riešenie. „Prax ukázala, že je možné legálne obísť náhodný výber sudcu, a tak celý projekt stráca svoj pôvodný význam,“ tvrdí.
Na mysli má o prípady, keď predseda súdu opatrením prikáže informatikovi, aby vopred vybraný senát alebo samosudca dostal na stôl konkrétnu vec. Síce sa využije elektronická podateľňa, ale podľa ministerstva je to náhodný výber len v úvodzovkách.
Nestáva sa to vraj len v prípadoch, ktoré už raz na súde boli, ale aj pri veciach vrátených na došetrenie alebo pri prerozdeľovaní starých vecí. „Predsedovia neporušili zákon, len tých výnimiek je akosi priveľa,“ povedal Jurči.
Ministerstvo tiež hovorí, že aj právnici prišli na spôsob, ako náhodný výber sudcu cez počítač beztrestne obísť.
Potvrdil to aj advokát Ján Gereg. Návrh podajú na súd, a keď ho nedostane želaný sudca, zoberú ho späť.
„Podáva sa dovtedy, kým ho nedostane ten pravý,“ hovorí Gereg, ktorý sa doposiaľ na elektronickú podateľňu nesťažoval, ale nepovažuje ju za spastieľa stavu, ktorý mala riešiť – teda vylúčiť ľudský faktor pri prideľovaní spisov.
Gereg hovorí, že podateľňa nemôže byť jediným kritériom objektivity. Dôležitejšie sú „nezávislosť sudcu, jeho osobnosť, skúsenosť a múdrosť daná tým, že na sebe pracuje“.
Bývalý minister spravodlivosti Daniel Lipšic z KDH hovorí, že systém sa síce dá obchádzať, ale vždy vraj ide o trestný čin.
Nesúhlasí s tvrdením, že predseda súdu môže prikázať informatikovi, aby pridelil sudcovi konkrétnu vec.
Myslí si, že na súčasnom systéme by sa nemalo nič meniť. „Nerozumiem, prečo ministerstvo túto tému otvára. Podľa mňa to nebude priechodné ani v parlamente.“
„Nemyslím si, že by sa dal elektronický systém obchádzať,“ hovorí predseda Okresného súdu v Ružomberku Jozef Turza.
Podľa neho bol aj predchádzajúci systém prideľovania vecí dobrý. „Väčšina kolegov sú slušní ľudia, bolo potrebné riešiť len konkrétnych sudcov, ktorí systém obchádzali.“
Nový systém podľa neho ovplyvňovanie vylučuje.
„Môžem potvrdiť, že obchádzanie a manipulovanie je vylúčené,“ hovorí aj predseda Okresného súdu v Trebišove Milan Petričko.
Počítače prideľujú veci už päť rokov
Elektronické podateľne fungujú naplno na všeobecných súdoch od júla 2002. So zavedením systému meškal Najvyšší súd v čase, keď mu predsedal súčasný minister Harabin.
Podateľňa stále chýba na Ústavnom súde, hoci od roku 2004 by ju mal mať. Aj nové plénum si odsúhlasilo, že podateľňu nezavedie. Harabin chýbajúcu podateľňu pôvodne kritizoval, teraz rozhodnutie pléna rešpektuje.
(vev)