Pri mére jabloňovej je prah hospodárskej škodlivosti 100 a viac lariev na 100 listových alebo kvetových ružíc. Je zasiahnuteľná aj predjarným postrekom vo fáze zeleného až ružového kvetového púčika. Okrem toho sa pred kvitnutím v tej istej rastovej fáze alebo ihneď po odkvitnutí môže použiť i prípravok Zolone EC. Ochrana proti mére hruškovej je ťažšia, pretože má za rok 3 až 4 generácie. Povolený je iba Nomolt 15 SC spolu so zmáčadlom Silwet L 77 na zvýšenie priľnavosti. Ošetruje sa neskôr ako pri jabloniach, a to na konci kvitnutia a o dva týždne neskôr. Možno použiť aj prípravky povolené proti mére jabloňovej, avšak majú nižšiu účinnosť. Prirodzenými nepriateľmi mér sú dravé bzdochy, lienky, zlatoočky, ucholaky, mravce a pavúky.
Pripomíname ošetrovanie proti piliarkam na slivkovinách. Ochrana sa vykonáva ihneď po odkvitnutí, keď opadávajú posledné korunné lupienky kvetov (nie skôr, keď ešte lietajú včely!). Ošetrenie má význam len v miestach pravidelných škôd. Postačuje jeden dôkladný postrek prípravkom s hĺbkovým účinkom Zolone EC.
Už v tomto období sa na niektorých plodinách začínajú objavovať vošky vo veľkom počte. Príčinou je mierna zima a vyššie denné teploty urýchľujúce vegetáciu. Medzi prvými boli skoro po vypučaní napadnuté ríbezle, momentálne sú silné výskyty týchto škodcov na ružiach. Predpokladáme, že čoskoro napadnú ďalšie plodiny, najmä kôstkoviny. Upozorňujeme preto na ošetrovanie proti voškám, s ktorým sa počíta práve pri ich silných výskytoch, preventívne sa neošetruje! I keď v tomto roku bude potrebných asi viac ošetrení proti hmyzím škodcom, vhodné je spojiť ochranu proti viacerým škodcom súčasne. Napríklad ovocné dreviny chránime pred mínujúcimi škodcami alebo obaľovačmi prípravkom účinným aj proti voškám, alebo skleníkovú zeleninu pred molicami a voškami. Samozrejmosťou musí byť dodržanie hygienickej ochrannej doby pred zberom plodov, najmä pri skleníkovej zelenine a skorých druhoch i odrodách ovocia. Následne po premnožení vošiek bude možné pozorovať aj postupné rozmnožovanie ich predátorov, ktoré sa nimi živia, a to lienok (najmä lariev), zlatoočiek a podobne. Dôležité je preto podporovať aj rozvoj užitočných organizmov z dôvodu ich výskytu počas ďalšej vegetácie, ako aj v budúcom roku, alebo vtedy, ak niekto nechce používať proti voškám chemické prípravky. Vtedy treba časť pozemkov v okolí obrábanej pôdy ponechať bez zásahu aj s burinami, krovinami, stromami a kopami kamenia, ktoré tvoria pre užitočné organizmy prirodzené stanovištia a sú pre ne hlavným zdrojom obživy, úkrytu a miestom rozmnožovania.
Nakoľko pokračuje suché počasie, ktoré vydrží ešte niekoľko dní, ba možno do konca apríla, pripomíname ošetrovanie egrešov proti americkej múčnatke egreša. Lokality s pravidelnými výskytmi možno chemicky ošetriť už pred kvitnutím, potom ihneď po odkvitnutí, pri pokračujúcich vhodných podmienkach ešte raz, prípadne aj po zbere úrody. Povolené sú prípravky Discus, Karathane LC; prípravok Rubigan 12 EC možno aplikovať iba pred kvitnutím a po zbere úrody. Stanislav Barok