po zuby ozbrojený zabezpečoval jeho ochranu. Tretíkrát mu už ako diakon prisluhoval pri omši v Banskej Bystrici. Bývalý kukláč, dnes kaplán breznianskej nemocnice, JAROSLAV MÁČOVSKÝ.
Pomáhať chudobným a chorým je leitmotívom Biblie. Konať dobro v zmysle ,človeče, som tu pre teba' vyplýva aj z mnohých povolaní. Napríklad lekárom, úradníkom, učiteľom, politikom. A najmä povolaným. Tí musia šíriť dobro nad všetky priemery. Altruizmus a schopnosť obetovať sa majú totiž kňazi "v popise práce".
Jaro Máčovský z Dolného Ohaja vyštudoval strojnícku priemyslovku. Rok robil opravára techniky v tamojšej škrobárni. Hoci bol z pobožnej rodiny a montérky neboli práve to, čo chcel v živote dosiahnuť, na sutanu nepomyslel ani vo sne. Chcel však robiť niečo, z čoho bude zjavné, že ochraňuje slušných a spravodlivých. Rozhodol sa pre policajnú školu. Keď končil, menil sa politický systém, Slovensko sa stalo samostatným štátom. Z prvej várky absolventov postavilo ministerstvo vnútra prvý policajný pohotovostný útvar. Do rozpadu federácie bol iba v Prahe. Chlapi vyfasovali maskáče, nepriestrelné vesty, kukly a všetko, čo ostrí chlapci na výkon práce potrebujú. Máčovský tiež. A dostal rajón. Staré Mesto. Hotel Kyjev, Námestie SNP, Šafárikovo námestie, železničná a autobusová stanica. Najatraktívnejšie prostredie pre lumpov, vreckárov, autičkárov, vekslákov a prostitútky.
Blížni na ulici
"Videl som najšpinavšie kúty, z ktorých si bezdomovci urobili nocľaháreň aj žumpu. Zasmradené pivničné priestory, odkiaľ sme ich deložovali pre sťažnosti nájomníkov," spomína na divoké obdobie Máčovský. Nikdy napríklad nezabudne na vedro, v ktorom namáčali chlieb z kontajnerov. Ako chlapec z dediny si myslel, že asi niečo chovajú. Bolo pre nich. Po čase bezdomovci z chleba vytlačili vodu, nechali ho obschnúť a jedli. Rozprávali mu, prečo skončili na ulici. Väčšinou si svoj podiel viny prikrášlili, mnohí brilantne klamali, ale boli aj takí, ktorých zlomili vážne problémy, dali sa na alkohol, prestali pracovať, zanedbávali rodinu, až jedného dňa zistili, že "do zámky nepasuje viac ich kľúč". Keď Paľa oslovil menom, povedal: "Tak to som roky nepočul. Pomaly neviem, ako sa volám".
"Nestal som sa policajtom pre plat ani pre výložky. Nevstupoval som do domácností preto, aby som videl krv, ale brániť manželku pred tyranom, deti pred nezodpovednými rodičmi, ,čistých' od nafetovaných. Mal som svoju prácu rád. Dávala mi pocit správnej voľby a užitočnosti."
Prišlo to samo
Že je Máčovský veriaci a že má o kresťanstve široký prehľad, vedeli v Dolnom Ohaji aj kolegovia, s ktorými chodil v hliadke. Často im vykladal z Písma. Dokonca diaľkovo študoval teológiu. Chcel si rozšíriť vedomosti, zdôvodniť hĺbku svojej viery na poznaní, stať sa katechetom, viesť normálny civilný život, založiť si rodinu. Potom však prišiel jeden okamih, a vedel, že všetko zanecháva. Túžby, futbal, nepodstatné radosti. Stane sa kňazom. Opustil Bratislavu. Potreboval sa dosať ďalej od ulíc a ľudí, ktorí by mu to pripomínali. Rozhodol sa pre seminár v Badíne. "Ak dnes stretnem niektorých bývalých kolegov - policajtov a poviem im, že som kňaz, hneď ma ubezpečujú: Ja mám deti pokrstené a chodím do kostola. Pokiaľ si to práve nevymysleli, som, samozrejme, rád.
Nič nie je náhoda
Presunúť policajta z centra hlavného mesta na iné pracovisko bolo za mojej éry takmer nemožné. "Bolo nás málo. Neakceptovali sa žiadosti ani chlapom, čo mali deti a chceli pôsobiť bližšie k miestam svojho bydliska. A pritom ja som bol o tri dni sanitkárom záchranky! Považujem to za Boží úmysel. Dal mi poznať inú formou utrpenia," pokračuje Máčovský, ktorý bol aj pri tom, keď lekári hovorili o zázraku. Ďalší zvláštny zážitok sa odohral pri jednej z jeho ciest do Bratislavy. Na frekventovanej ulici uprostred davu ho zastavil muž. "Som hladný," povedal. Spomedzi stovák ľudí, ktorí prechádzali okolo, si vybral práve Máčovského. Nie, nebol v kňažskom. Zobral ho do Mc Donalda. "Personál sa snažil toho človeka vyhodiť, ja som povedal nie, prišli sme spolu a spolu sa najeme. Spoznal som v ňom agresívneho chlapa, dílera drog, ktorého sme párkrát predviedli na vypočúvanie, a nebolo to v rukavičkách. Jedol veľmi dlho. Dostal som príležitosť nakŕmiť človeka, ktorému som možno ublížil."
o o o
Kaplán Jaroslav Máčovský je v súčasnosti duchovnou oporou chorých v nemocnici v Brezne. Okrem toho vyučuje náboženstvo na stredných školách. Chodí k pacientom doliečovacieho oddelenia. Snaží sa, aby neupadali na chuti žiť a nestrácali nádej. "Keď si spievame: čo som sa po horách nachodil, mením slová aj rytmus: čo som sa chorých natešil. Keď sa smejú, ukazujem im na ústa: "Moji milí, vy ste kandidáti na nebo, lebo nemáte zuby. V pekle by ste sa neohriali. Nemáte čím škrípať. A pre istotu im pripomeniem svoje podobenstvo: Ak sa už neuvidíme na púti, uvidíme sa Doma," dodáva.