BRATISLAVA. Spotrebiteľské ceny vzrástli v marci na medziročnej báze o 2,7 percenta. Stúpali tak rovnakým tempom ako vo februári.
„Medzimesačne ostal rast cien na nezmenenej úrovni, čím príjemne prekvapil,“ povedal analytik VÚB banky Martin Lenko. „Očakávali sme 2,8-percentný medziročný rast. Aj tempo dopytovej inflácie bolo nižšie,“ povedal analytik ING Bank Eduard Hagara.
„Za stagnáciou stáli najmä nezmenené ceny potravín a nealkoholických nápojov a ceny za bývanie a energie, ktoré tak vykompenzovali očakávaný 2,8– percentný rast cien pohonných látok,“ povedal Lenko.
Po osemmesačnom raste ceny potravín podľa neho medziročne konečne zmiernili svoju rastovú dynamiku, čím pomohli stagnácii jadrovej inflácie. Je to inflácia meraná bez vplyvu regulovaných cien. Tá medziročne vzrástla rovnako ako vo februári o 2,5 percenta.
„Pre pozitívny inflačný vývoj a v rámci boja so silnou korunou možno Národná banka koncom apríla zníži úrokové sadzby o 0,25 percentuálneho bodu,“ povedal Hagara.
V priemere za prvé tri mesiace roka v porovnaní s rovnakým obdobím vlaňajška spotrebiteľské ceny vzrástli o 2,8 percenta.
Vyššie ako pred mesiacom boli ceny v hoteloch, kaviarňach a reštauráciách – zhodne o 0,3 percenta. Ceny alkoholických nápojov vzrástli o 0,5 percenta, v rámci ktorých zdraželo pivo o 0,6 percenta, destiláty o 0,4 percenta a víno o 0,3 percenta.
Z krajín V4 rástli spotrebiteľské ceny pomalšie ako na Slovensku – v Česku. Miera inflácie tam v marci medziročne zrýchlila rast na 1,9 percenta z februárových 1,5 percenta.
Podstatne rýchlejšie sa zvyšovali ceny v Maďarsku, kde inflácia v marci medziročne dosiahla deväť percent.
Medziročné zmeny cien
Marcová inflácia 2,7 %
Jadrová inflácia 2,5 %
Čistá inflácia 2,4 % (bez vplyvu regulovaných cien, cien potravín a benzínu)
Autor: r, čtk