„Bolo ich viac než 300. Kričali: Prišli sme zabiť čiernych otrokov. Vypálili celú dedinu,“ rozpráva o hrôzach genocídy obyvateľ jednej z dedín v sudánskom Darfúre. Aj jeho svedectvo si môžete prečítať na stránkach internetového atlasu Google Earth.
Kráľ internetových vyhladávačov Google v spolupráci s americkým múzeom holokaustu tak chce upozorniť na nekončiace sa krvavé násilnosti v západnom Sudáne. Etnický konflikt si tam od roku 2003 vyžiadal 200–tisíc ľudských životov.
Keďže západ je k situácii v Bohom zabudnutom Darfúre skôr ľahostajný, Google sa rozhodol zverejniť podrobnosti o zverstvách na svojej interaktívnej mape sveta a prelomiť bariéru nevedomosti.
Ako vyzerá genocída
Návštevník aplikácie zloženej z miliónov satelitných snímok Zeme sa pri vyhľadaní Sudánu dostanete na mapu regiónu. Západná oblasť, Darfúr, je pokrytá samými červenými a žltými plamienkami. Tie znázorňujú vyše 1600 zničených dedín. Modré trojuholníky zase predstavujú miesta, odkiaľ obyvatelia utiekli, respektíve preplnené utečenecké tábory. Odhaduje sa, že v nich našlo útočisko okolo 2,5 milióna ľudí.
Kliknutím na názov dediny sa dozviete o jej stručnom, ale drsnom osude. K tomu všetkému Google pridal asi stotisíc snímok.
Fotografie vyhorených škôl, či mešít a dedinčanov, ktorí prežili útoky arabských milícií Džandžawíd, však nie sú práve najveselšie. Nájdete na nich aj Sudáncov, putujúcich za slobodou v horúcom alebo v daždivom počasí, keď je oblasť extrémne ťažko prechodná.
„O genocíde v Sudáne sa toho veľa nevie,“ cituje agentúra AP riaditeľku washingtonského múzea holokaustu Sary Bloomfieldovú. Google Earth, ktorú používa 200 miliónov užívateľov, považuje za ideálny prostriedok, ako na ňu upozorniť.