BRATISLAVA. Polícia, Slovenská informačná služba aj Vojenské obranné spravodajstvo už nechcú byť obmedzovaní súhlasom súdu, aby mohli získať výpisy telefonických hovorov a takisto údaje, kde mobilný telefón práve je. Operátori dokážu telefón lokalizovať s presnosťou na 50 metrov.
Návrh ministerstva vnútra na novelu zákona o elektronických komunikáciách, ktorá by to umožnila, včera zverejnila Legislatívna rada vlády.
Návrh obhajuje zatiaľ len minister vnútra Robert Kaliňák, ktorý hovorí, že by takáto zmena výrazne uľahčila prácu polícii pri operatívnom pátraní.
Kaliňák je ochotný diskutovať o tom, že tajné služby by mali spomenutú právomoc iba v prípade podozrenia z terorizmu, a polícia navyše v prípadoch organizovaného zločinu.
Proti návrhu je generálny prokurátor Dobroslav Trnka.
Len ťažko si neobmedzený prístup polície a tajných služieb k informáciám o telefonátoch vedia predstaviť predseda parlamentného výboru pre obranu a bezpečnosť Rudolf Pučík z SNS aj jeho podpredseda Ján Kovarčík z HZDS.
„Ja by som s tým mal obrovský problém. Nesúhlasím s tým, aby niekto mal možnosť takto zasahovať do súkromia. Aj naša strana sa asi zachová tak,“ povedal Kovarčík.
Kaliňák o návrhu s partnermi ešte nehovoril.
„Súčasná vláda zneužíva problém terorizmu a organizovaného zločinu na prijímanie zákonov, ktoré hrubo zasahujú do súkromia,“ myslí si predseda poslaneckého klubu SDKÚ Stanislav Janiš. Takto voľnú úpravu podľa neho nemá ani jeden štát Európskej únie. „Návrh zákona vylučuje možnosť nezávislej kontroly. Je strašne zneužiteľný a nebezpečný. Smeruje k policajnému štátu.“
„Takúto hlúposť SMK v 21. storočí nikdy nepodporí. Budeme sa k tomu veľmi rázne a nekompromisne vyjadrovať,“ povedal predseda poslaneckého klubu Gyula Bárdos.
Bývalý minister vnútra za KDH Vladimír Palko hovorí, že bude o návrhu uvažovať. „Zatiaľ neviem definitívnu odpoveď. Možno by som si čiastočný súhlas pri niektorých situáciách vedel predstaviť, ale zatiaľ som opatrný.“