BRATISLAVA. Podpredseda HZDS Viliam Veteška, ktorého okresné snemy v Novom Meste nad Váhom a Pezinku navrhli na predsedu HZDS, zatiaľ priamo neodpovedal na otázku, či sa na sneme postaví proti Vladimírovi Mečiarovi.
Až do utorka je Veteška na „súkromnej študijnej ceste v zahraničí“ a na otázku SME, či kandidatúru prijme, odpovedal stručnou SMS správou, že sa vyjadrí, až keď sa vráti. V televízii JOJ pritom pred niekoľkými týždňami povedal, že za predsedu kandidovať nebude.
Vetešku včera podporil trnavský župan a krajský šéf HZDS Tibor Mikuš a podľa TASR pri podpore nechce byť pasívny. Mikuš bol v minulosti, počas Dzurindovej vlády, tieňovým premiérom a v kuloároch sa o ňom hovorilo, že má ambície byť predsedom HZDS. Nakoniec mu Mečiar ponúkol aby kandidoval za župana.
HZDS sa delí
„Toto zahmlievanie môže byť dôkazom, že o tom uvažuje. Inak by to rovno poprel,“ hovorí o Veteškovi politológ Grigorij Mesežnikov. Nominácia dvoch okresov podľa neho naznačuje, že sa v HZDS začalo hovoriť o zmene predsedu.
Čo bude ďalej, závisí podľa Mesežnikova najmä od toho, ako bude vyzerať Mečiarov návrat po operácii. „Pokiaľ by Mečiar veľmi autoritatívne ukázal, že je na čele HZDS, ovláda situáciu, je v pohode, spôsobuje konflikty vo vládnej koalícii, Veteška by si asi kandidatúru rozmyslel.“
„Nezdá sa mi to celkom v poriadku - najmä z dôvodu, že kandidát by mal v prvom rade sám oznámiť, že je pripravený kandidovať. Nie aby ho niekto do toho tlačil,“ myslí si poslanec HZDS Ján Kovarčík. Podľa neho ide asi o iniciatívu, ktorú s Veteškom nekonzultovali.
Viacero politikov z HZDS SME tvrdilo, že Vetešku zrejme podporí viac okresov a že rozhodne nie je bez šance.
Ak by sa Veteška predsa rozhodol kandidovať, hral by zrejme vabank. Kandidátov na podpredsedu hnutia si totiž na sneme vyberá novozvolený predseda. Ľudia z HZDS očakávajú Mečiarov návrat do politiky už v priebehu niekoľkých dní.
Členovia vraj chcú zmenu
Zdroje z HZDS tvrdia, že „za návrhom“ z Nového Mesta by mohol byť Milan Cagala, ktorý je „sivou eminenciou HZDS v okrese“. Bývalý poslanec, ktorý sa minulý rok nedostal na kandidátku, to odmieta.
„Ľudia hlasovali zdola. Radoví členovia jednoducho chcú, aby bol šéf čestným predsedom, aby ho vystriedal nikto iný, aby sme nestrácali na preferenciách,“ hovorí Cagala. Ľudia v regióne si vraj hovoria, že „keď to takto bude ďalej pokračovať, nebudeme ani v parlamente“. Takéto nálady vidí v HZDS už dlhšie a s Mečiarovou chorobou vraj nemajú nič spoločné.
Proti Mečiarovi kandidoval Kňažko
Mečiar mal od vzniku HZDS na celoštátnom sneme iba jediného protikandidáta, Milana Kňažka. Kandidoval proti nemu v roku 1993. Hlasovanie sa skončilo pomerom
4 ku 1 v Mečiarov prospech. Kňažko z HZDS odišiel. Ďalší pokus o vzburu proti Mečiarovi prišiel po neúspechu vo voľbách 2002. Vtedy sa sformovala skupina okolo Vojtecha Tkáča, ktorá sa pokúsila s pomocou troch krajských organizácií zvolať mimoriadny snem. Nakoniec sa neuskutočnil, hoci to odporovalo stanovám hnutia. Tkáč spolu s ďalšími poslancami odišiel z poslaneckého klubu HZDS, a hnutie ho vylúčilo. Dnes Tkáč hovorí, že proti Mečiarovi nechcel nikdy kandidovať. „Išlo len o zvolanie mimoriadneho snemu, ktorý by vyvodil závery z volieb.“ Pripomína, že po roku 1998 sa v HZDS už nikdy nevolil predseda tajne, ale iba zdvihnutím ruky.
(knm)