BRATISLAVA. Dvaja susedia v obci Kociha si roky znepríjemňovali život a robili si schválnosti. Jeden postavil udiareň pod oknami druhého, ten na odplatu nasmeroval dažďový odkvap tak, aby susedovi podmáčalo dom. Hrozili už aj fyzické konflikty. Susedský spor vyriešila zmierovacia rada. Podarilo sa jej udržať problém vo vecnej rovine a dosiahnuť dohodu. Udiareň zmizla a v krátkom čase vyriešia aj odkvap. Situáciu rada sleduje aj naďalej.
„Nemôže to byť otvorená kontrola. Ťahanice by mohli ožiť nanovo,“ vysvetlila koordinátorka projektu zmierovacích rád Andrea Kosková. Plnenie dohody musia kontrolovať veľmi nevtieravo, aby ani jedna zo strán nemala pocit, že sa nadŕža tomu druhému.
Mediátori riešia rôzne spory
Rady sa úspešne rozbehli predovšetkým v lokalitách s vysokým podielom rómskeho obyvateľstva. Zatiaľ pôsobia v Kežmarku, Rimavskej Sobote a Prešove. Mimosúdnou cestou riešia spory, ktoré by inak končili na súdoch. Zmierovacie rady majú univerzálnu platnosť pre rôzne druhy konfliktov, na Slovensku sa zameriavajú predovšetkým na spory medzi minoritnou a majoritnou spoločnosťou, často riešia generačné, rodinné či susedské spory. Lenka Rapošová z mimovládnej organizácie hovorí, že tento projekt sa ukázal v praxi ako veľmi potrebný a rady by mali postupne vznikať aj v ďalších regiónoch. „ Vyškolili sme niekoľko desiatok mediátorov, ktorí pôsobia v zmierovacích radách. Záujem o ich pomoc rastie,“ dodala.
Projekt zmierovacích rád sa uskutočňuje už niekoľko rokov pod záštitou americkej mimovládnej organizácie Partners for Democratic Change Slovakia.
V zmierovacej rade je aj farár
Silvia Antošievičová zo zmierovacej rady v Kežmarku hovorí, že najzložitejšie je prelomiť počiatočnú nedôveru ľudí z osád. Aj preto majú v rade nielen terénnych sociálnych pracovníkov a psychológa, ale aj farára. Do rady chcú získať osoby, ktoré majú prirodzený rešpekt. „ V mnohých prípadoch nechodia ľudia za nami, ale my prostredníctvom terénnych pracovníkov vyhľadávame konfliktné situácie a ponúkame pomoc,“ dodala. Vo viacerých prípadoch už zabránili tomu, aby naoko nevinný konflikt prerástol do vážneho sporu.
Riešenie len ponúkajú
Zmierovacia rada v Rimavskej Sobote má desať členov. Sú to predovšetkým terénni sociálni pracovníci, pedagógovia či psychológovia. Podľa Andrey Koskovej je zloženie rady veľmi dôležité. „Členovia rady musia byť predovšetkým dobrí psychológovia a zvoliť citlivý prístup,“ hovorí a dodáva, že inak pomoc zmierovacej rady neprinesie efekt a rodiny ešte viac rozhádajú. Členovia rady sa zvyčajne stretnú s oboma stranami sporu na neutrálnej pôde a spoločne hľadajú kompromis. Riešenia nevnucujú, iba sa ich snažia ponúknuť ako návod. Rada rieši zväčša veľmi citlivé spory, ktoré sa neraz vlečú roky.