BRATISLAVA. Minister školstva Ján Mikolaj nezískal súhlas rektorov pre novelu vysokoškolského zákona. Slovenská rektorská konferencia k nej včera nezaujala nijaké stanovisko. Zobrala ju len na vedomie, hoci zásadné pripomienky rektori nemali.
Rektori neprijali stanovisko, lebo definitívnu verziu novely dostali v poslednej chvíli. Nevedeli, s akými pripomienkami ministerstvo súhlasilo. Za neštandardné tiež považujú, že minister svoje návrhy neustále menil. Viacerí rektori ohlásili, že svoje pripomienky sa pokúsia presadiť priamo v parlamente.
„Zbrane neskladám. Budem sa obracať aj na poslancov,“ priznal rektor Univerzity Komenského František Gahér. Chce riešiť presun právomocí z akademického senátu na správnu radu, čo nepovažuje za správne.
Upravovať sa zrejme bude aj postavenie doktorandov. Podľa najnovšieho návrhu by si museli platiť všetky odvody, hoci pôvodne to mal robiť štát. Rektorská konferencia prijala uznesenie, v ktorom ministerstvo vyzvala, aby túto situáciu riešilo.
Rektori sú nespokojní aj s návrhom, za akých podmienok si budú brať verejné školy úvery. Po dohode s ministerstvom financií sú totiž podmienky nastavené tak, že školy získajú len krátkodobé úvery, ktoré ich situáciu neriešia.
Obmedzenia počtu externistov na polovicu počtu denných študentov sa už rektori neobávajú. Keďže obmedzenie bude platiť až od akademického roka 2008, upokojili sa. Podľa Sándora Alberta z Univerzity Jánosa Selyeho budú mať školy dosť času sa na zmenu pripraviť. Hovorí, že obmedzenie nerieši kvalitu, ako tvrdí minister. Aj podľa Gahéra ide len o formálne riešenie.
Deviatim z dvadsiatich verejných vysokých škôl hrozilo, že prídu o magisterské a inžinierske štúdium. Stali by sa z nich odborné vysoké školy, ktoré môžu podľa novely poskytovať len bakalárske štúdium.
Renáta Králiková z Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť tvrdí, že treba hľadať systém, ako skvalitniť aj externé štúdium. Rovnako nesystémové je podľa nej spoplatniť len externé štúdium. Výšku poplatku si pritom školy budú určovať samy.