Svetoznáme súostrovie jev nebezpečenstve. Príčinou je najmä nárast tamojšej populácie.
QUITO. Svetoznáme súostrovie Galapágy je v ohrození. Nie je vylúčené, že preto tam dokonca obmedzia turizmus v krajine.
Ekológovia sa totiž obávajú, že rapídny nárast ľudskej populácie a postupný prienik vonkajších druhov flóry a fauny na ostrovy predstavuje nebezpečenstvo pre celý ekosystém.
Galapágy alebo Korytnačie ostrovy sú domovom desiatok ohrozených druhov, najmä terejov modronohých, korytnačiek sloních či leguánov morských. V okolí sa nachádza aj veľké množstvo žralokov.
Ekvádorský prezident Rafael Correa včera vyhlásil, že ostrovy postihla environmentálna a spoločenská kríza a ich záchrana predstavuje národnú prioritu. Bezprostredne predtým navštívila ostrovy delegácia z UNESCO, aby tam urobila prieskum ochrany prírody.
Minulý týždeň zase rybolov členov ekvádorských ozbrojených síl v chránených vodách vyvolal obrovské protesty. Išlo o jasné zasahovanie človeka do prírodného unikátu. Súostrovie 13 sopečných ostrovov sa nachádza vo východnej časti Tichého oceána asi 1000 km západne od Ekvádoru.
Ostrovy objavili v roku 1535 Španieli a dlho slúžili len ako zastávka pre moreplavcov, ktorí si tu dopĺňali vodu. V roku 1832 boli pričlenené k Ekvádoru. Na Galapágach dnes žije 20–tisíc obyvateľov, ktorí sa živia prevažne rybolovom a turizmom.
Vďaka prírodnému dedičstvu sú Galapágy od roku 1934 jedným veľkým národným parkom. V roku 1978 im UNESCO udelilo štatút Univerzálneho prírodného dedičstva ľudstva.
Galapágy inšpirovali prírodovedca Charlesa Darwina (1809 - 1882) a inšpirovali ho aj pri jeho teórii evolúcie. Prácou O pôvode druhov rozpútal búrlivé diskusie o pôvode človeka. Ako prvý sa pokúsil vedecky vysvetliť, ako sa na Zemi vyvíjali živočíšne druhy.
Autor: lum