Projekt prichádza v období, keď sa v Bratislave končí podobná výstava Zberateľská vášeň slovenského umenia druhej polovice 20. storočia. Príbeh maďarskej zbierky však vznikal za iných podmienok a z pohnútok, ktoré by sme v našich podmienkach hľadali veľmi ťažko. Jej vznik sa datuje do obdobia po roku 1989.
Zámer vybudovať ucelenú kolekciu maďarských umelcov vytvoril v roku 1993 Lajos Luzsica, ktorý pôsobí ako výtvarník v Budapešti, odborne ju ošetruje kritik výtvarného umenia Lajos Lóska. Zbierka pozostáva z umeleckých darov od autorov maďarského pôvodu. Nájdeme v nej diela z Európy (Slovenska, Česka, Rakúska, Nemecka, Švajčiarska, Ukrajiny, Grécka), ale aj z USA.
V Galérii Jana Koniarka sa verejnosti momentálne predstavuje iba časť zbierky GSMU. Výber diel zobrazuje prierez najdôležitejšími výtvarnými hnutiami, školami a smermi za posledných tridsať rokov. Nájdeme v nej výraznú generáciu šesťdesiatych rokov minulého storočia, ale aj postmodernú vlnu z prvej polovice 80. rokov, pre ktorú je príznačné rôznorodé vnímanie reality.
Výstava eviduje rozmanité polohy výtvarného prejavu takzvané obrazové spojenia, no dôraz sa kladie najmä na „závesný obraz“. Divák má možnosť vidieť pohľady našich južných susedov na rôzne podoby abstrakcie, fotografie, konceptu, sochy a objektu. Výber kľúčových výtvarných tendencií je v niektorých momentoch formálne porovnateľný s dobovou tvorbou na našom území (najmä tendencií v šesťdesiatych rokoch).
Vytvorenie zbierky s takým širokým záberom nie je jednoduché, no naši susedia tomu dokázali čeliť. Projekt Obrazové spojenie okrem iného iniciuje novú koncepciu výstav Galérie Jána Koniarka. V blízkej budúcnosti si v priestoroch kaštieľa návštevník bude môcť pozrieť zaujímavé galerijné a muzeálne zbierky umenia zo zahraničia aj z domáceho prostredia.
Obrazové spojenia sú verejnosti prístupné do 13. mája.
Autor: Ľudmila Poláčková (Autorka je študentka kunsthistórie)