Už iba pár týždňov chýbalo k tomu, aby sa spisovateľ a filozof PhDr. Zbyněk Fišer alias Egon Bondy dožil ziscenovania svojich textov. Nepodarilo sa, hoci ešte stihol prisľúbiť účasť na júnovej premiére v Boude. Projekt usporadúva vždy koncom sezóny pražské Národné divadlo. V poradí štvrtú Boudu, ktorá bude mať premiéru 16. júna v Prahe, venovala dramaturgia divadla práve inscenáciám piatich Bondyho dramatických textov.
„Jeho smrť sa nás veľmi dotkla, ale realizáciu projektu to neohrozí,“ vyjadril sa pre SME šéf Činohry Národného divadla Michal Dočekal. „Uvedením jeho dramatických textov sa nesporne napĺňa jeden z hlavných cieľov projektu Bouda - uvádzať diela, ktoré by inak v Národnom, a možno ani v žiadnom inom divadle, nebolo možné vidieť.“
Máloktorý autor druhej polovice minulého storočia išiel tak výrazne a tak dlho mimo hlavného prúdu či proti nemu ako práve Egon Bondy. Od konca štyridsiatych rokov až po súčasnosť bol solitérom, ktorý sa vymykal konvenciám a vždy reagoval akýmsi protipohybom, čoho dôkazom je i jeho reakcia na rozdelenie republiky - presťahoval sa z Prahy do Bratislavy.
V projekte Bouda na piazzete Národného divadla sa k slovu dostanú jeho texty Jednou v noci, 1950, Leden na vsi, Návštěva expertů a První večer s maminkou. Režírovať ich budú Arnošt Goldflam, Jan Nebeský, Viktorie Čermáková, Dan Špinar a členovia súboru Buchty a loutky. (ea)
Zomrel poprednýcimrmanológ Jiří Šebánek
PRAHA. Veľkolepé oslavy 40. výročia založenia Divadla Járy Cimrmana v Prahe si už neužije scenárista, spisovateľ a predovšetkým popredný cimrmanológ Jiří Šebánek. Zomrel v stredu 4. apríla v Prahe vo veku 77 rokov. Bol jedným z jeho zakladateľov, o trinásť rokov neskôr sa podieľal na založení bádateľského tímu Salón Cimrman. So Šebánkom vtedy pôsobili otcovia Divadla Járy Cimrmana Zdeněk Svěrák a Ladislav Smoljak v armádnej redakcii Čs. rozhlasu. Ich spoločný zmysel pre humor rozkvital v populárnom rozhlasovom programe Vinárna U pavouka, ktorý písali najprv pre vojakov. Nápad založiť na tomto humore divadlo bol podľa Svěráka geniálny, lebo práve Šebánek odhadol, že má budúcnosť. Jeho hviezdnym dňom bol 29. október 1966, keď zvolal do rozhlasovej redakcie niekoľko priateľov, aby im prečítal listinu, v ktorej charakterizoval podobu divadla. Pomenoval ho po zabudnutom českom velikánovi Járovi Cimrmanovi. Schôdzku menovaných dokladá pamätná doska na dome v Dykovej ulici 14 v Prahe 10. Hlas Jiřího Šebánka sa v 60. rokoch ozýval na vlnách Čs. rozhlasu z fiktívnej nealkoholickej vinárne U pavouka, no podieľal sa aj na slávnej večerníčkovskej sérii Bob a Bobek - králíci z klobouku, napísal napríklad scenár a námet k filmom Volná noha a Stůj, nebo se netrefím. Napísal niekoľko publikácií o živote Járy Cimrmana.