BRATISLAVA. Mnohí budúci pedagógovia chcú po skončení školy učiť a neodradí ich vraj ani nízka učiteľská mzda. Prax však podľa riaditeľov škôl a aj vysokoškolských pedagógov svedčí o opaku. Absolventi pedagogických fakúlt často uprednostnia lepšie platené profesie a začínajú chýbať nielen učitelia cudzích jazykov, ale aj fyziky, matematiky či technických prác.
,,Myslím si, že každý, kto si vybral túto školu, prišiel s tým, že plat nebude bohvieaký,“ povedala študentka druhého ročníka Pedagogickej fakulty UK Renáta Fišerová. Učiť chce v Bratislave, ktorá je známa vyššími životnými nákladmi. Odhodlaný bol aj tretiak František, ktorý študuje kombináciu občianska náuka - etika. „Motivácia (učiť) je pre mňa veľká. Nie platovo, ale baví ma to.“
Skúsenosti učiteľov však dokazujú opak. „Nemáme síce presné štatistiky, ale je pravdou, že mnohí študenti po skončení školy uprednostnia iné zamestnania,“ potvrdila prodekanka Pedagogickej fakulty Mária Vajičková. Hrubý nástupný plat učiteľa dosiahol podľa odborárov vlani 13 890 korún, priemerná mzda bola 18 761 korún. Začínajúci učiteľ v Česku zarobil v minulom roku v prepočte asi 17 100 korún mesačne.
Nájsť kvalifikovaného učiteľa na informatiku či anglický jazyk už nie je len problém Bratislavy. „Učiť nemajú záujem ani tí absolventi, ktorí pochádzajú z tohto mesta,“ povedala riaditeľka Eva Darina Poliaková zo základnej školy v Revúcej.
,,Učiť v žiadnom prípade,“ však odpovedala v ankete ČTK len jedna z oslovených študentiek . Uprednostní preklady z taliančiny.
Ministerstvo školstva chce zvýšiť záujem o učiteľskú profesiu práve vyššími mzdami. V roku 2013 by podľa návrhu mali učitelia zarábať priemerne 38 388 korún, v tomto roku to bude 20 257 korún. Od roku 2009 si len zvýšenie miezd vyžiada podľa odhadov 5 až 6 miliárd korún, zatiaľ čo v posledných rokoch sa rozpočet ministerstva školstva zvyšoval najviac o 4 miliardy korún a vláda Roberta Fica presadila nárast len asi o 2,5 miliardy.