BRATISLAVA. Napriek tomu, že zamestnávatelia odvádzajú za sporiteľov v druhom dôchodkovom pilieri do rezervného fondu solidarity v Sociálnej poisťovni 4,75 percenta z hrubej mzdy, neprúdi z neho do kapitalizačného pilera v súčasnosti ani koruna. Naopak, celá suma z rezervného fondu ide v súčasnosti na dôchodky, ktoré štát vypláca zo Sociálnej poisťovne, teda z prvého piliera.
Kouřil: Diskriminácia
Vlani do rezervného fondu prišlo takmer 17 miliárd korún. Väčšina z toho je od firiem za zamestnancov, ktorí si na penzie šetria aj v druhom prvom pilieri. Takmer všetky peniaze sa však vlani minuli na dôchodky z prvého piliera. Pre prípadné problémy v druhom pilieri v rezerve nezostalo takmer nič. „Je to určitá diskriminácia v dôchodkovom systéme vzhľadom na to, že sa všetky peniaze používajú v prospech prvého piliera,“ povedal člen predstavenstva dôchodkovej správcovskej spoločnosti VÚB Generali Viktor Kouřil.
Za ľudí, ktorí sú v zmiešanom dôchodkovom systéme, teda v prvom aj druhom pilieri súčasne, odvádzajú firmy do dôchodkových správcovských spoločností deväť percent z hrubej mzdy a do Sociálnej poisťovne spolu s rezervným fondom ďalších 13,75 percenta.
Zo Sociálnej poisťovne však podľa zákona majú nárok iba na polovičný dôchodok oproti tomu, keby boli len v prvom pilieri a platili všetky odvody do poisťovne.
Kaník: Rezerva
Ľudovít Kaník, ktorý takéto rozloženie odvodov ešte ako minister práce navrhol, to nepovažuje za diskriminujúce. „Je to rezerva, ktorá nemá konkrétne určenie,“ povedal v súvislosti s peniazmi, ktoré sa odvádzajú do rezervného fondu. Ani súčasné vedenie rezortu nevidí v terajšom rozložení sadzieb problém. Sporitelia v druhom pilieri podľa hovorkyne ministerstva práce Oľgy Škorecovej nie sú diskriminovaní. „Základnou úlohou rezervného fondu je financovanie dávok, na ktorých úhradu nie je dostatok finančných prostriedkov v príslušnom fonde a rezervný fond je aj súčasťou garančného mechanizmu v systéme starobného dôchodkového sporenia,“ povedala.
V súvislosti s rezervným fondom sa na ministerstve práce objavili úvahy, aby ním už Sociálna poisťovňa neručila za škody v dôchodkových spoločnostiach, spôsobené nezákonným konaním. Uvažovalo sa, že spoločnosti by mali mať vlastný garančný fond. V takom prípade by však podľa Kouřila bolo potrebné presmerovať časť odvodov sporiteľov z rezervného fondu Sociálnej poisťovne do druhého piliera.
Rezervný fond
Na čo sa používa:
na úhradu dávok zo Sociálnej poisťovne z fondov, v ktorých nie je dostatok finančných zdrojov. V súčasnosti idú peniaze predovšetkým na starobné dôchodky,
na úhradu škody, ktorá by vznikla sporiteľom nezákonným konaním dôchodkovej správcovskej spoločnosti. Na tento účet sa peniaze z fondu zatiaľ nepoužili.
Koľko doň ročne prichádza:
2005: 15,4 mld. Sk
2006: 16,9 mld. Sk
2007*: 18 mld. Sk
2008*: 19,1 mld. Sk
Zdroj: Zákony, MPSVR, * odhad