.“
Z vyjadrení premiéra Fica typu „nie sme v Afrike ani v Latinskej Amerike“ možno dedukovať, že miesto terajšej oficiálnej návštevy považuje takmer za synonymum pekla na Zemi. Pevne verím, že návšteva prispeje k zmene stereotypu o Latinskej Amerike ako o regióne plnom chudoby, vojenských prevratov a diktátorov.
Chile je však príkladom, že popri všetkom uvedenom tu môžeme nájsť aj veľa inšpirujúcich myšlienok či odvážnych reforiem, ktoré prinášajú výsledky desiatky rokov po ich zavedení. Čílskou dôchodkovou reformou sa inšpirovali mnohé krajiny. V roku 2002 sa k nim zaradilo Slovensko.
Dôchodková reforma bola najvýznamnejšou zmenou na Slovensku od roku 1993. Bude mať dosah na životy ľudí aj o 40 rokov. Preto ju možno označiť za reformu reforiem. Ak by boli úspešné útoky na reformovaný dôchodkový systém a pokusy o zmenu jeho základných parametrov, boli by najväčšou chybou, akej by sa vláda dopustila.
V roku 2002 hrozilo, že reforma bude schválená v podobe, ktorá neumožní vlastníctvo dôchodkových úspor. Našťastie, v tom čase sa uskutočnila návšteva parlamentnej delegácie a vtedajšieho ministra práce Kaníka v Chile, kde sa tiež stretli s Jose Pinerom. Táto návšteva mala napokon katarzný účinok a reforma aj so súkromným vlastníctvom dôchodkových úspor bola schválená aj s podporou hlasov vtedajších opozičných a dnešných koaličných poslancov.
Neostáva len dúfať, že podobná katarzia sa dostaví aj v prípade premiéra a po jeho návšteve Chile sa z kritika reformovaného dôchodkového systému stane jeho zástanca.
Autor: Ján Oravec, Združenie podnikateľov Slovenska