Ani druhá rezolúcia Bezpečnostnej rady OSN nezastavila Irán v obohacovaní uránu. Práve naopak. Iránsky prezident Mahmúd Ahmadínedžád včera v iránskom atómovom komplexe Natanz, kde obohacovanie prebieha, rozprával o novej etape nukleárneho programu. „Dnes oslavujeme vstup jadrového programu do priemyselnej etapy,“ citovali svetové agentúry Ahmadínedžáda (na snímke REUTERS) pred nastúpenou iránskou elitou. Tá jednohlasne opakuje, že práva na jadrovú energiu sa nikdy nevzdá.
Po takmer dvojtýždňovej kríze s britskými námorníkmi, ktorých Irán nakoniec prepustil zo zajatia, sa tak znovu hovorí o iránskom jadrovom programe.
Iránskeho prezidenta podľa analytikov diplomatická roztržka s Britániou ešte posilnila. Myslí si to aj bývalý americký veľvyslanec pri OSN John Bolton, ktorý kritizoval Londýn za pasívny prístup.
Západ sa obáva, že islamský štát pracuje na vývoji jadrovej zbrane a od Iránu preto žiada, aby zastavil obohacovanie uránu, ktoré je jedným z predpokladov na úspešnú výrobu atómovej bomby. Do konca mesiace chce Irán inštalovať už tritisíc centrifúg, s ktorými podľa niektorých expertov dokáže vyvyrobiť bombu do dvoch rokov.
Od decembra v BR OSN prešli dve rezolúcie so sankciami proti Iránu, ten ich však odmieta rešpektovať. Teherán sa bráni, že jeho jadrový program má len mierové využitie, akou je napríklad výroba elektrickej energie. Podľa šéfa iránskych vyjednávačov Ali Laridžáního, Irán vystúpi z Dohody o nešírení jadrových zbraní, ak na nich svet neprestane tlačiť.
O neúčinnosti posledných sankcií svedčí aj nedávna návšteva generála iránskych revolučných gárd Muhammada Zolkadra v Rusku. Podľa marcovej rezolúcie mal mať s vycestovaním z krajiny problémy, keďže je na zozname 15 vysokopostavených Iráncov, ktorých sa sankcie týkajú. Nič také sa však nestalo.
Posledný vývoj
19. marec: Irán zakázal vstup inšpektorom Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu na svoje zariadenia v Natanze.
24. marca: BR OSN schválila po decembrovej rezolúcii ďalšie sankcie proti Iránu týkajúce sa jeho jadrového programu.