Strávili dva týždne v iránskom zajatí, šťastne sa vrátili a teraz na svojom príbehu aj dobre zarobia. Britské ministerstvo obrany rozhodlo, že prepustení námorníci môžu médiám za štedrý honorár porozprávať, čo zažili.
Ide o prekvapivé rozhodnutie, keďže vojaci v službe normálne nemôžu predávať svoje príbehy. Ministerstvo však tentoraz udelilo výnimku, pretože ide o „výnimočné okolnosti“ a o ich príbeh mali médiá obrovský záujem. Vojaci teraz môžu zarobiť až štvrť milióna libier, čo je vyše 11 miliónov korún.
Libry aj na charitu
Najviac zarobí vojačka Faye Turneyová (25), ktorá bola jedinou ženou medzi zajatými námorníkmi. Svoj príbeh už porozprávala bulvárnemu denníku Sun a televízii ITV1. Hovorila o tom, ako sa musela vyzliecť do spodnej bielizne a bála sa, že už nikdy neuvidí svoje deti.
Za emotívnu spoveď dostala stotisíc libier. Sľúbila, že časť peňazí pôjde námorníkom a ich rodinám z lode HMS Cornwall.
„Ponúkli mi pekelne veľa peňazí za môj príbeh. Nezobrala som najvyššiu ponuku, išla som dole, “ dodala vojačka. Ponuka zo Sun podľa nej zaručovala, že sa na verejnosť dostane presne to, čo chcela.
Britská propaganda?
Rozhodnutie povoliť „predaj príbehov“ ostro kritizovali vojenskí experti, politici i príbuzní vojakov, ktorí zahynuli v Iraku. Generál Patrick Cordingley, ktorý riadil operácie počas prvej vojny v Perzskom zálive, povedal, že je deprimovaný.
„Používajú ich takmer ako propagandistický nástroj. Zdá sa, že v nás chcú vyvolať hnev na Irán, radšej ako na prebiehajúci dialóg,“ kritizoval v Guardiane ministerstvo a vládu. Ešte tvrdší názor mal plukovník Bob Stewart, ktorý velil britským jednotkám v Bosne.
„Je to extrémne nechutné. Kým títo ľudia zarábajú, šesť tiel sa vrátilo v truhlách z Iraku a ich rodiny dostanú len veľmi málo,“ povedal pre BBC.
Denník Sun vojačkinu spoveď obhajoval právom na slobodu prejavu. „Má na to právo. Sme slobodná krajina,“ tvrdil editor Tom Newton-Dunn. Odmietol však povedať, koľko jej zaplatili.
Výhrady k rozhodnutiu armády prezentovali aj dve opozičné strany. Liberáli i konzervatívci chcú požiadať vládu o vysvetlenie počas zasadnutia dolnej komory.
Nové zábery
V propagande pokračuje aj Irán, ktorý v nedeľu zverejnil ďalšie video s námorníkmi.
Ukazuje ich, ako pozerajú futbal, hrajú pingpong a šach. Obrázky ostro kontrastujú s tvrdením vojakov, ktorí po návrate domov vyhlásili, že ich zastrašovali a držali na samotke.
Pätnásť britských námorníkov zadržiavali v Iráne takmer dva týždne. Teherán tvrdil, že neoprávnene vstúpili do jeho výsostných vôd.
Vojačka Fayea jej príbeh
Mala strach, že ju obvinia zo špiónstva, ak nenapíše list s priznaním.
„Cítila som sa ako zradca svojej krajiny,“ vyhlásila neskôr v televízii ITV1.
Pýtali sa jej, ako by sa cítila zomrieť pre svoju vládu a už nikdy nevidela svoje dcéry.
NNajhoršie jej bolo, keď ju nechali samu a tvrdili jej, že ostatných námorníkov už poslali domov.
Bála sa, že ju Iránci znásilnia.
![]() |