Ani nie týždeň po skončení 12. MS v plávaní v Melbourne zasiahli tento austrálsky šport ďalšie nepríjemné aféry. Vládna opozícia v štáte Victoria, kde sa šampionát konal, odhalila, že celkový počet predaných vstupeniek nebol 215 000, ako sa uvádzalo, aby sa prekonal rekord z Barcelony 2003, ale 162 000, teda na úrovni montrealských MS 2005. Organizátori v honbe za rekordmi započítali aj trénerov, plavcov a funkcionárov v hľadisku na každý večer. Mnohé zo spomenutých 162 000 vstupeniek boli rozdané školám po päť dolárov a 57 000 rozdala vláda zadarmo.
Ani jeden plavecký večer nebol vypredaný. Rozpočet na podujatie presiahne 80 miliónov dolárov, hoci sa pôvodne rátalo s 35 miliónmi. Denník Herald Sun vypátral, že Victoria predčasom ponúkla usporiadanie MS Novému Južnému Walesu, ale ten, vidiac sumy a straty, ponuku odmietol.
Dvaja z Konga sa stratili
Austrálske prisťahovalecké úrady naďalej pátrajú po dvoch plavcoch z Konga, ktorí zmizli po MS a nenastúpili na cestu domov. Aymard Lumuamu-Dimbu a Iglay Dangassat-Sissoulou neodleteli späť do vlasti zmietajúcej sa v občianskej vojne. Asi štyri milióny ľudí zomrelo na následky nestability od vypuknutia bojov roku 1997. Hovorca austrálskeho ministerstva prisťahovalectva Kevin Andrews pre denník The Age povedal: ,,Plavcom sa skončí platnosť víz v júni.
Ak chcú požiadať o azyl, bude lepšie, keď to urobia v zákonnej lehote, lebo potom to budú mať ťažšie.“
Rodina dostala prednosť
Olympijský víťaz, mnohonásobný majster sveta, hviezda austrálskeho plávania Michael Klim sa nemusí dostať na svoju poslednú olympiádu. Frustrovaný zo slabšej formy a neúčasti vo finálových disciplínach v Melbourne stratil aj miesto v reprezentácii. Melbournčan poľského pôvodu neprišiel na konci MS na záverečnú večeru austrálskeho tímu a dal prednosť rodine a času strávenému s manželkou a dcérkou. Vedenie domácej federácie ho za trest nenominovalo na exhibičné stretnutie s USA v Sydney a dočasne vyradilo z kádra v príprave na Peking 2008. Klim sa ospravedlnil a má ešte šancu bojovať o miestenku na OH.
Tajili mená i výsledky testov
Mnohí uznávaní austrálski športovci, ktorým odobrala dopingové vzorky domáca agentúra ASADA, mali v tichosti vysvetliť vyššie namerané hodnoty testosterónov a iných látok. Ich výsledky, mená a dôvody sa mali dôkladne utajiť. Tieto informácie získal denník Daily Telegraph a potvrdili ich aj niektoré televízne stanice v Austrálii. Kanál Seven vo vlastnej reportáži dokonca uviedol, že z prvých 54 zamestnancov ASADA pred dvoma rokmi 37 odišlo.
Národná antidopingová agentúra nahradila doterajší systém skúšok jednotlivými športovými federáciami a nedávno musela po úniku informácií do francúzskych novín priznať, že už 10 mesiacov vyšetruje prípad zvýšených testosterónov bývalého plavca Iana Thorpa z mája 2006, keď bol ešte v aktívnej činnosti. ASADA varovala a informovala mnohých športovcov, no netrestala. Utajovala ich mená a nepodnikala ďalšie kroky. Medzi nimi mala byť aj istá austrálska olympijská víťazka v plávaní, ktorá sa ubránila tým, že brala antikoncepčné pilulky. ,,Rešpektujeme prípady, že hladiny testosterónov môžu kolísať, a u takých výnimočných talentov a športovcov ako Thorpe môže ísť o genetické výkyvy,“ vyhlásil známy antidopingový odborník Peter Larkins.
Thorpov tím právnikov a lekárov si od ASADA vyžiadal ďalší mesiac na vysvetlenie zverejnených nadmerných hodnôt hormónov z mája 2006, ale zároveň musí pripraviť aj obhajobu pred Športovým arbitrážnym súdom v Lausanne, keďže FINA sa proti postupu ASADA odvolala. Thorpov manažér David Flaskas sebavedome vyhlásil, že všetci pracujú na očistení plavcovho mena.
Autor: Melbourne