lave vyhlásilo tento rok trinásty ročník tejto celoštátnej výtvarnej súťaže.
„V začiatkoch boli témou číslo jeden predovšetkým opiátové a heroínové závislosti, teraz si mladí si uvedomujú už aj kult tabletky,“ tvrdí Ingrid Hupková, hlavná manažérka a garantka súťaže. „Drogou číslo jeden je alkohol, podobne ako legálne drogy a celé spektrum nelátkových závislostí, napríklad gambling.“
Do súťaže sa prihlasujú dievčatá a chlapci od 14 do 18 rokov, žijúci na území Slovenska. „Vychádzame z toho, že táto veková skupina je najviac ohrozená. Navyše deti v tomto veku už výtvarnú výchovu nemajú povinnú,“ hovorí garantka. Pod jej dohľadom sa budú práce zaraďovať do kategórií maľba, kresba, koláž, grafika, kategórií škôl umeleckého zamerania, detských domovov, diagnostických centier, špeciálnych škôl pre hendikepované deti, základných škôl, prvých dvesto zaslaných prác, návrhov na plagát, pohľadnicu a tričko.
Dôležitá je aj nesúťažná kolekcia prác ľudí z bratislavského centra pre liečbu drogových závislostí. „Môžeme porovnať tvorbu mladých ľudí, ktorých droga nezasiahla, s tými, ktorí s ňou už mali skúsenosť. Z obrázku je niekedy cítiť, či dieťa už kontakt s drogou malo.“
Súťažiť môžu plošné práce do rozmeru A2 a nesmú byť prihlásené do inej súťaže ani byť používané na iné účely. Každý zúčastnený môže zaslať maximálne dve výtvarné diela, organizácia maximálne desať. Uzávierka je 30. apríla 2007.
Hlavnou myšlienkou je vyjadriť sa k téme individuálne, slobodne a nepovinne. Podľa slov Hupkovej prichádzajú do súťaže ideovo a umelecky hodnotné práce. Minulý rok ich bolo okolo tisícpäťsto, teda zatiaľ najviac. „Vždy je problém vybrať tých päťdesiat najhodnotenších,“ hovorí. Vybrané práce sa po slávnostnom odovzdaní cien ich autorom (4. júna) stávajú celoročnou putovnou výstavou a majú dvadsať až dvadsaťpäť repríz v jednotlivých slovenských regiónoch.