Fámy o tom, že prezident Viktor Juščenko chce proti neposlušnému parlamentu, ktorý ignoruje jeho výnos o rozpustení, použiť silu, sa nepotvrdili. Naopak, v podvečer sa Juščenko opäť zišiel s premiérom Viktorom Janukovyčom, aby našli cestu zo slepej uličky.
Nie prebehlíkom
Parlament tiež urobil pokus o ústretový krok. Koalícia odhlasovala, že poslanci nemôžu prebiehať z jednej frakcie do druhej, čo už predtým požadoval prezident. Navyše 11 poslancov, ktorí prešli z opozičného tábora k provládnej koalícii, bolo úradne „vrátených“ do svojich pôvodných frakcií.
Koalícia tak nemôže dosiahnuť ústavnú väčšinu a meniť rozhodnutie prezidenta. Celý parlament sa tak vracia do stavu pred vyvrcholením krízy.
Predseda parlamentu Olexander Moroz teraz argumentuje tým, že dôvod prezidentského výnosu o rozpustenie parlamentu už neexistuje.
Teraz očakáva od prezidenta, že svoje rozhodnutie vezme späť.
Ďalšou hodenou rukavicou pre prezidenta bolo schválenie jeho návrhu zákona o medzinárodných vojenských cvičeniach na Ukrajine.
Teraz sa na nich môže zúčastniť nielen Rusko, ale aj štáty NATO. Zdá sa teda, že parlamentná koalícia na čele s premiérom Janukovyčom sa predsa len snaží uzavrieť s prezidentom zmier.
Pokojné demonštrácie
Napriek tomu sa stále včera v Kyjeve schádzali ďalší stúpenci parlamentnej koalície a Janukovyča. K nijakým konfliktom s „oranžovými“ priaznivcami prezidenta Juščenka, ktorých bolo v kyjevských uliciach omnoho menej, však nedochádzalo.
Opozícia totiž vyzvala občanov, aby nevychádzali demonštrovať, ako to robili pred dvoma rokmi, keď vďaka „ulici“ Juščenko vyhral prezidentské voľby. Iba komunisti nabádali občanov, aby 11. apríla začali všeobecný štrajk.
Čakanie na ústavný súd
Ústavný súd, ktorý má rozhodnúť o právoplatnosti prezidentského výnosu o rozpustení parlamentu, bude o veci rokovať až budúci týždeň.
Oba znepriatelené tábory, tak „modrí“ Janukovyča, ako aj „oranžoví“ Juščenka, sľúbili že sa rozhodnutiu ústavného súdu podriadia.
Medzitým sa však už rozbehli prípravy parlamentných volieb stanovených na 27. mája 2007, na ktorých prezident trvá a premiér ich bojkotuje.
Poslanci ruskej dumy včera prijali vyhlásenie, ktorým sa jednoznačne prikláňajú na stranu premiéra Janukovyča. Juščenkov výnos o rozpustení parlamentu nazvali neústavným.
Predstavitelia opozičného ukrajinského Bloku Julie Tymošenkovej obvinili ruských parlamentárov z „vmiešavania sa do vnútorných vecí cudzieho štátu“.