BRATISLAVA. Výsledok minulotýždňového kongresu SMK maďarská komunita veľmi neprivítala. Slovenským Maďarom sa nepáči, že Bélu Bugára vystriedal Pál Csáky.
Prieskum
V telefonickom prieskume, ktorý pre SME spracovala agentúra Markant, viac ako 72 percent respondentov odpovedalo, že predsedom SMK by mal byť Bugár. Za Csákyho sa prihovára zhruba 11 percent.
Agentúra oslovila 300 respondentov, všetko príslušníkov maďarskej národnostnej menšiny. Napriek nespokojnosti s výmenou predsedu by väčšina stále volila SMK.
Bugár sa napriek tomu obáva, že výsledok prieskumu môže naznačiť stratu dôvery niektorých voličov. Veľká podpora medzi ľuďmi ho preto až tak veľmi neteší. Prieskum je podľa neho dôkazom, že „spracovať 169 delegátov rôznymi vyhláseniami a informáciami, nie vždy pravdivými, sa dá“. Bude na novom vedení, aby dokázalo odôvodniť zmenu vedenia aj voličom.
Predseda si verí
Csáky verí, že SMK situáciu zvládne. Nízku dôveru medzi Maďarmi si vysvetľuje tým, že ľudí zmeny vo vedení prekvapili. Najmä tých, ktorí nevedeli, čo sa v SMK deje.
Bugárov náskok podľa neho reálne nie je až taký veľký, čo vraj potvrdzujú aj výsledky minuloročných parlamentných volieb. Bugár v nich získal 179 237 preferenčných hlasov a Csáky 110 799 .
Podporu SMK vyjadrilo viac ako 71 percent opýtaných. Nevolilo by ju 14,7 percenta respondentov a vyjadriť sa nevedelo 14,2 percenta.
Csákyho zástupca József Berényi hovorí, že je to dobrá správa pre nové vedenie. Voličov si strana podľa neho udrží, len ak sa jej členovia budú menej hádať, a viac koncentrovať na voličov. Očakáva, že vedenie bude musieť navštevovať regióny a komunikovať s voličmi.
Nezáujem o politiku
Na podpore pre stranu napriek nesúhlasu s Bugárovým odchodom nevidí šéf Markantu Mário Dobrovodský nič protichodné. Je to podľa neho dôkaz, že Bugár bol vysoko akceptovaný, ale strana nebola až natoľko personifikovaná.
Rovnako fungujú aj iné strany, povedal Dobrovodský. Výnimkou je asi len HZDS.
Voliči SMK sa podľa Dobrovodského politikou veľmi nezaoberajú. Dokazuje to ďalšia časť prieskumu - len asi polovici voličov by prekážala SNS ako koaličný partner. Analytik vidí dve vysvetlenia. Potvrdzuje to, že volič SMK nie je nútený zaoberať sa politickou situáciou, lebo má len jednu alternatívu.
Výsledok zrejme ovplyvnilo, že respondenti nevyberali z vopred určených odpovedí a viacerí zrejme na národniarov „pozabudli“.