Polícia chce mať prehľad, s kým hovoríte

Novela zákona o elektronických komunikáciách by polícii i tajným službám umožnila online prístup k dátam operátorov, ktorí by museli údaje uchovávať až dva roky.

Novela by umožnila polícii sledovať kto s kým telefonuje, posiela textové a obrazové správy.Novela by umožnila polícii sledovať kto s kým telefonuje, posiela textové a obrazové správy. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ - SITA)

BRATISLAVA. Bezpečnostné zložky chcú jednoduchšie sledovať, kto s kým komunikuje. Umožnila by im to novela zákona o elektronických komunikáciách, kto­rú pripravilo ministerstvo dopravy.

Návrh zatiaľ nezverejnili a ministerstvo, polícia, Slovenská informačná služba aj Vojenské obranné spravodajstvo o ňom odmietajú podrobne hovoriť.

Z citátu, ktorý SME poskytlo ministerstvo dopravy, vyplýva, že novela chce operátorom prikázať „bezplatne umožniť osobitnému útvaru Policajného zboru, SIS a VOS prostredníctvom jedného technického rozhrania diaľkový, nepretržitý a priamy prístup k evidencii údajov všetkých účastníkov svojej siete“.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Čo to konkrétne znamená, žiadna inštitúcia neupresnila. Mo­bilní operátori však hovoria, že polícia by mohla sledovať kto, s kým a kedy telefonuje, prípadne posiela textové či obrazové správy. Dnes na to, aby sa bez­pečnostné zložky mohli dostať k týmto výpisom, potrebujú špeciálny dôvod a súhlas súdu. Polícia, VOS ani SIS na otázky, prečo chcú silnejšie právomoci, neodpovedali. Rovnako a­ni ministerstvo dopravy.

Predseda výboru pre obranu a bezpečnosť Rudolf Pučík z SNS o novele vie a nie je ňou „dvakrát nadšený“. „Kto, s kým a kedy to je veľmi vážna informácia. Ja by som s tým nesúhlasil, ale predbiehame koaličné rozhovory.“

Bez súdu

Hovorca ministerstva dopravy Marián Jánošík povedal, že novela, ktorú prerokuje legislatívna rada vlády, prenáša do slovenského právneho poriadku európsku smernicu o uchovávaní údajov v elektronických komunikačných sieťach. Na otázky, prečo prináša aj nové možnosti pre políciu, neodpovedal. „V priebehu medzirezortného pripomienkového konania boli k návrhu uplatnené viaceré zásadné pripomienky, ktoré ministerstvo muselo brať do úvahy. Okrem iného aj s návrhom na priamy prístup do evidencie účastníkov.“ Ako pripomienky do zákona zapracovalo, nepovedal.

SkryťVypnúť reklamu

„Teraz platí, že každá žiadosť o poskytnutie prevádzkových a lokalizačných údajov musí byť podložená a odôvodnená rozhodnutím sudcu,“ povedal hovorca Orange Peter Tóth.

SIS na otázku, prečo vyžaduje online prístup, neodpovedala. „Spoločne s ostatnými silovými rezortmi a po konzultáciách so zástupcami ministerstva uplatnila SIS k novele vecné pripomienky, ktoré sú v súlade s ústavou a právnou úpravou,“ povedal hovorca Karol Sorby.

Dva roky v archíve

Advokátka Zuzana Dlugošová hovorí, že neobmedzený prístup k údajom neprimerane zasahuje do práva na súkromie.

Návrhy v novele sú podľa nej v rozpore so smernicou Európskej únie o uchovávaní údajov.

Aj operátori pochybujú, či je novela v súlade s európskymi smernicami. Ak by ju parlament prijal, museli by archivovať údaje o internetovej komunikácii pol roka a telefonickej až dva roky.

SkryťVypnúť reklamu

„V súčasnosti môžeme poskytnúť informácie v plnom rozsahu za aktuálny mesiac a približne šesť predchádzajúcich mesiacov,“ povedal hovorca T-mobil Andrej Gargulák.

Európske smernice podľa neho upravujú len čiastočnú a základnú úpravu tejto bezpečnostnej problematiky. „Je to akýsi minimálny štandard. Je potrebné zohľadňovať aj ďalšie princípy vyplývajúce z nášho právneho poriadku, vrátane medzinárodných zmlúv, čo podľa nášho názoru niektoré z predložených návrhov nerešpektujú.“

Jánošík oponuje. Podľa neho je navrhovaná dĺžka „plne v súlade s uvedenou smernicou a je výsledkom rokovaní so všetkými dotknutými subjektmi“. Viaceré krajiny únie majú lehoty ešte dlhšie.

Kto to zaplatí?

Operátori vedú so štátom spor aj o to, kto preplatí nové náklady. Štát chce, aby to boli operátori. „Rozhodne nesúhlasime,“ hovorí Gargulák z T-mobil. Hovorí, že ide o verejný záujem, a preto má byť hradený z verejných zdrojov. Nesúhlasí ani Orange.

SkryťVypnúť reklamu

Jánošík povedal, že financovanie je vecou dohody. Únia podľa neho rozhodnutie necháva na každý štát.

Gargulák povedal, že viaceré ich pripomienky k novele ministerstvo vôbec neprijalo. Tóth tiež upozorňuje, že Slovensko sa môže vystaviť sankcii od únie pre prílišný zásah do ústavou chráneného práva na súkromie.

Polícia: Dodržíme zákon

Hovorca policajného prezídia Martin Korch povedal, že Slovensko je demokratický a právny štát, ktorý obyvateľom zaručuje právo na súkromie. „Navrhované opatrenia budú využívané rovnako ako všetky ostatné - výhradne zákonným spôsobom.“

Hovorí, že opatrenia potrebujú najmä na boj s organizovaným zločinom a terorizmom. Kontrolné mechanizmy sú podľa neho dostatočné.

„Činnosť polície kontroluje Národná rada a vláda.Dozor nad zákonnosťou zásahov do základných ľudských práv a slobôd vykonáva prokurátor, sudca a osobitné kontrolné výbory.“

SkryťVypnúť reklamu

Polícia pripravuje ešte jeden zákon

BRATISLAVA. Ministerstvo vnútra už niekoľko mesiacov pripravuje aj nový protiextrémistický a protiteroristický zákon.

Hovorca Erik Tomáš povedal, že v krátkom čase ho prerokuje vedenie ministerstva a potom dá pripomienkovať. „Potom ho verejnosti predstavíme.“

V pôvodnom návrhu, ktorý ministerstvo vypracovalo ešte za čias Vladimíra Palka z KDH, boli návrhy, ktoré počítali aj so zmenou ústavy.

Návrh by umožnil odobrať štátne občianstvo. Hovorilo sa v ňom aj o zákaze odmietnuť svedeckú výpoveď. Odmietnuť vypovedať dnes môže každý, kto by poškodil seba alebo svojich blízkych.

Predĺžiť sa tiež mali 48- a 72-hodinové lehoty pri rozhodovaní o väzbe, či sprísniť kontrola nadácií.

(mož)

SkryťVypnúť reklamu

Súkromie? Nie, prednosť má bezpečnosť

Prienik do súkromia prišiel po teroristických útokoch na USA v roku 2001.

Éra silnej polície, tajných služieb a bezpečnostných zložiek sa začala v roku 2001 po teroristických útokoch na Spojené štáty. Bushova vláda sa rozhodla rýchlo - musíme preniknúť do konšpiračných sietí teroristov. A to sa bez prieniku do súkromia nedá.

Protiteroristický zákon (Patriot Act), je normou, ktorá určuje, ako ďaleko môžu vyšetrovatelia zájsť. Bez súdneho povolenia môže FBI získavať záznamy o telefonických hovoroch vtedy, ak záznam pomôže pri vyšetrovaní teroristickej činnosti.

Ak úrady vyšetrujú terorizmus FBI môže požiadať telefónne spoločnosti, aby vydali záznamy o hovoroch zákazníka aj bez súhlasu sudcu. Vyšetrovatelia môžu získať aj záznamy človeka, ktorý s teroristickou činnosťou nemá nič spoločné, ale jeho stopa môže pomôcť pri vyšetrovaní teroristickej činnosti alebo špionáže.

SkryťVypnúť reklamu

Niektoré ustanovenia súdy označili za protiústavné. Protestujú aj organizácie obhajujúce občianske slobody.

V USA môžu pri podozrení z terorizmu odpočúvať aj bez súhlasu sudcu. Deje sa tak na základe osobitného rozhodnutia prezidenta, ktoré neschválil Kongres. Bush povolil odpočúvanie Národnej bezpečnostnej agentúre. O legálnosti jeho rozhodnutia sa vedie spor.

Ešte jednoduchšie, ba automaticky, sa k databázam telefonických hovorov, účtom ­a e-mailom, dostávajú britské úrady podľa zákona o regulácii vyšetrovacích právomocí.

Bez súdneho príkazu sa zaobídu nielen pri podozrení z terorizmu, ale aj pri vyšetrovaní menších zločinov. Briti sú tak zrejme najsledovanejším národom na svete a táto politika je v rozpore s politikou Európskej únie.

SkryťVypnúť reklamu

Záber z 11. septembra 2001. Bushovi jeho poradca oznamuje, že Spojené štáty práve napadli teroristi. FOTO SITA/AP

Braňo Ondrášik, Michigan

Stĺpček Petra Schutza
Zásadný pocit

Keďže zásadné stanoviská k nezverejneným návrhom zákonov sa zaujímať nedajú, v tejto chvíli stačí zásadný pocit: na novelu telekomunikačného zákona si treba dať veľký pozor.

Nie je dôvod pochybovať, že teror je bezpečnostná hrozba číslo jeden, a platí, že lepšie je byť odpočutý (monitorovaný) ako mŕtvy. Ak majú byť špeciálne služby proti teroru efektívne, nejaký kompromis medzi slobodou a bezpečnosťou sa uzavrieť musí. Zároveň však tušíme (vieme), že polícia a spol. najmä v postkomunistických štátoch sú zneužívané a nedôveryhodné. Vieme aj to, že kontrola neexistuje, parlamentné výbory sú bábkové.

SkryťVypnúť reklamu

Vo svete sa pri zákonných obmedze­niach ľudských práv bojuje o každé slovíčko

a čiarku v texte. Na Slovensku sa v tom istom čase pripravuje takáto norma pod stolom a tajne. Podozrenie, že teror je iba zámienka, preto vyzerá veľmi dôvodné.


Kliknite - obrázok zväčšíte.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 535
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 210
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 702
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 915
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 952
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 869
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 810
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 465
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu