BRATISLAVA. Asociácia dôchodkových správcovských spoločností, ktorá zastrešuje šesť dôchodkových spoločností pôsobiacich na Slovensku, odmieta zmeny v 2. pilieri tak, ako to navrhuje ministerstvo práce vo svojej analýze. Povedal to predseda asociácie Peter Socha.
„Vláda by nemala riešiť deficit Sociálnej poisťovne oslabením druhého piliera,“ povedal Socha. Podľa Viktora Kouřila z VÚB Generali sú všetky fondy poisťovne okrem starobného poistenia v pluse 29 miliárd korún. „Sociálna poisťovňa musí zlepšiť výber poistného. Ak to dokáže podobná inštitúcia v Čechách, zvládne to aj naša poisťovňa,“ povedal Kouřil.
Podľa asociácie by bol dôchodkový systém na Slovensku deficitný bez ohľadu na to, či by bol, alebo nebol zavedený druhý pilier.
Pre sporiteľov sú navrhy diskriminačné
Za nesystémový krok považujú spoločnosti najmä zavedenie dobrovoľnosti vstupu a výstupu z 2. piliera. Podľa predstáv ministerstva by mohli ľudia starší ako 40 rokov prejsť aj s úsporami do prvého, štátneho piliera.
„Nie je pravda, že pre týchto ľudí je zotrvanie v systéme nevýhodné,“ povedal Socha. Podľa prepočtov asociácie sa táto hranica pohybuje okolo veku 48 rokov sporiteľa.
Títo ľudia by prešli aj s nasporenými peniazmi do Sociálnej poisťovne. Čo by sa stalo s výnosom, ktorý sporiteľ dosiahol, predstavitelia asociácie nevedeli odpovedať. „Opýtajte sa ministerstva alebo poisťovne,“ povedal Kouřil. Podľa neho by takýto krok niesol v sebe prvky zoštátnenia súkromného majetku.
Za diskriminačný prvok pre sporiteľov v 2. pilieri považuje Socha zrušenie platenia príspevkov na súkromné dôchodkové účty z fondu garančného poistenia.
„Toto opatrenia má však aj malý zmysel, keďže hodnota fondu je veľmi nízka a nezlepší to situáciu Sociálnej poisťovne,“ povedal. Vlani vyplatil garančný fond 655 miliónov a následne poisťovňa získala vo forme vydobytých pohľadávok 411 miliónov.
Zmena sadzieb sa neočakáva
Stabilizovanie financií Sociálnej poisťovne by malo podľa návrhu ministerstva zabezpečiť aj zníženie sadzieb na starobné dôchodkové sporenie zo súčasných deviatich na šesť percent. Takáto alternatíva je jednou z možností, ako dostať peniaze do Sociálnej poisťovne a zabezpečiť tak udržateľnosť prvého piliera.
„Takúto zmenu jednoznačne odmietame,“ povedal Socha. Podľa vyjadrení premiéra Roberta Fica o takomto kroku vláda neuvažuje.
Podľa asociácie bolo princípom zavedenia 2. piliera práve postupné presúvanie váhy z priebežného piliera na dôchodkové sporenie na súkromných účtoch.