BRATISLAVA. Slovensko môže byť hrdé na to, čo dosiahlo v ekonomike, darí sa mu a ide správnym smerom. Vysoký hospodársky rast, ktorý poháňa produktivita práce, je zdravý. Slovensko k nemu dospelo po rozsiahlych ekonomických reformách. Krajina je na dobrej ceste čoskoro prijať euro. Pri prezentácii ekonomického prehľadu o Slovensku to povedal vo štvrtok šéf OECD Angel Gurría.
Na rozpočet prísnejšie
Niektoré z reforiem treba podľa generálneho tajomníka zmeniť, iné ponechať. Zmeny sú potrebné najmä v školstve, ale aj v súdnictve, aby bola lepšia vymáhateľnosť práva. V každom prípade však nemáme opustiť doterajší reformný kurz. „Nikdy sa nedá povedať, že reformné obdobie sa skončilo. Reformy sú spôsobom života v demokracii,“ povedal. Vláda by mala tiež robiť prísnejšiu rozpočtovú politiku, najmä po zavedení eura, a nerušiť reformy na trhu práce, odporúča organizácia v ekonomickom prehľade.
Po vstupe do eurozóny, keď Slovensko príde o menovú politiku, bude treba, aby sa vláda správala úspornejšie a nekládla firmám prekážky pri získavaní pracovníkov. „Bude dôležité, aby sa predišlo búraniu reforiem pracovného trhu, ktoré sa v minulosti prijali,“ odporúča OECD.
Nezhodnú sa
Kabinet premiéra Fica však pripravuje zmeny, ktoré sú v rozpore s tým, na čo nabáda OECD. V novele Zákonníka práce totiž vláda uvažuje s posilnením právomocí odborov. Chce napríklad zaviesť súbeh odstupného a výpovednej lehoty, povinnosť pre firmy platiť odborových funkcionárov či dať odborom právo prerušiť za určitých okolností výrobu v podniku.
Premiér dokonca na stretnutí s Gurríom povedal, že pre neho reformy nie sú „posvätnou kravou“ a že tie, ktoré sú zlé, zruší a dobré vraj ponechá.
Fico odmieta úvahy o zvýšení veku odchodu do dôchodku, ktoré zazneli v odporúčaniach OECD. Gurría však tvrdí: „Treba prihliadať na predlžovanie dĺžky života a úmerne tomu zvyšovať aj hranicu, pri ktorej sa odchádza do penzie.“ Aj šéf Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy Eugen Jurzyca si myslí, že skôr či neskôr sa vek odchodu do penzie bude musieť predĺžiť. Čím neskôr sa to urobí, tým väčšie problémy to v ekonomike spôsobí. „Odmietanie postupného predlžovania veku odchodu do dôchodku vôbec nie je sociálnym rozhodnutím. Len sa tým odďaľuje riešenie problému a presúva sa na ďalšie generácie,“ povedal Jurzyca.
Čo sa má brať vážne
Jurzyca si nie je istý, či OECD cez niektoré odporúčania poslalo smerom k našej vláde kritiku, alebo nie. Odporúčania sú síce jasné, ale „neviem, aké kroky vláda vlastne chystá, už v tom strácam prehľad“. Nie je si istý ani tým, ktorého z členov vlády má brať vážne. „Na jednej strane povie premiér, že je proti tomu, aby sa predlžoval vek odchodu do dôchodku, no ministerstvo práce príde s analýzou, v ktorej sa s tým, naopak, uvažuje,“ hovorí Jurzyca.
Podobne je to aj s odvodmi do druhého piliera. Ministerská analýza rozoberá ich zníženie zo súčasných deväť na šesť percent, premiér tvrdí, že sa znižovať nebudú. Vyjadrenia niektorých členov vlády prestávajú byť podľa Jurzycu vierohodné. „Neviem, či mám ich vyjadrenia a návrhy brať vážne, takže ani neviem, či sú v rozpore s tým, čo hovoril pán Gurría,“ povedal Jurzyca.
Hodnotenie a odporúčania OECD
l Nová vláda chce rovnomernejšie rozdeľovať verejné príjmy. Dosiahnutie takéhoto cieľa si vyžaduje opatrenia s dôrazom na zmiernenie chudoby, zvýšenie zamestnanosti a odstránenie prekážok v hospodárskej súťaži.
Slovensko je veľmi dobre pripravené na splnenie podmienok pre zavedenie eura v januári 2009.
Vláda by sa mala vyhnúť ďalšiemu významnému zvyšovaniu minimálnej mzdy, lebo by to poškodilo vyhliadky získať zamestnanie pre ľudí s nízkou kvalifikáciou.
Treba sa vyhnúť sprísňovaniu ustanovení v legislatíve pre ochranu zamestnancov, môže to zvýšiť náklady na prácu.
Vek odchodu do dôchodku je pomerne nízky. Mal by sa upraviť v súlade so zvýšením strednej dĺžky dožitia.
UUsilovať sa o zníženie regionálnych rozdielov na trhu práce.
Treba urobiť reformu školstva. Vzdelávanie je rozhodujúce pre dosiahnutie udržateľného hospodárskeho a sociálneho rozvoja.
Aktívna politika na trhu práce nie je účinná, treba sa zamerať na vzdelávanie uchádzačov o zamestnanie.
Odvodové zaťaženie je vysoké.
Treba zvýšiť vymáhateľnosť práva.
Po vstupe do eurozóny potrebuje Slovensko prísnejšiu hospodársku politiku, aby sa predišlo prehriatiu ekonomiky.