BRATISLAVA. Ľuďom, ktorí si v banke zobrali hypotéku v eurách, a majú príjem v korunách, znižuje mesačnú splátku silná domáca mena. V porovnaní s korunovými hypotékami spravidla ušetria aj vďaka nižším úrokom na eurohypotéky.
Hypotéky v eurách ponúka zatiaľ len VÚB, UniCredit Bank, OTP Banka a ČSOB (takzvanú americkú hypotéku).
Na hypotéku v eurách sa však nevzťahuje štátna bonifikácia. Tá platí len pre korunové hypotéky. Žiadateľom, ktorí spĺňajú podmienky na poskytnutie zvýhodnenej hypotéky pre mladých, sa teda neoplatí.
Úročenie hypoték v eurách je zvyčajne nižšie
Eurohypotéky sú v porovnaní s korunovými väčšinou nižšie úročené. Ich úročenie sa odvíja od sadzieb v eurozóne a tie sú nižšie. Základná sadzba v eurozóne je dnes 3,75 percenta. Kľúčová sadzba Národnej banky Slovenska je 4,50 percenta.
Úroková sadzba viazaná na jeden rok pri hypotéke v eurách vo VÚB je dnes nižšia o 0,4 percenta ako pri korunovej hypotéke. Pri sadzbe fixovanej na tri roky je rozdiel 0,3 percenta.
Splátka eurohypotéky pri hypotéke v prepočte milión korún je podľa hovorkyne VÚB Aleny Walterovej oproti hypotéke v korunách nižšia o dvesto korún. Najväčší záujem majú klienti podľa VÚB o úrok viazaný na jeden rok.
Nižšiu mesačnú splátku pri hypotekárnom úvere v eurách uvádza aj ČSOB. „Klient by napríklad pri sume milión korún so splatnosťou na 10 rokov a fixácii úroku na tri roky mal splátku nižšiu zhruba o 250 korún,“ povedala Anna Kreuzingerová z ČSOB.
UniCredit Bank má odlišný úrok medzi korunovou a eurovou hypotékou len pri variabilnej sadzbe, ktorá je v prípade eurohypoték naviazaná na úrokovú sadzbu 6-mesačný Euribor. Pri úrokoch viazaných na obdobie jeden a viac rokov rozdiel medzi korunovými a eurovými hypotékami nie je. Splátka eurohypotéky sa tak stáva lacnejšou, keď sa koruna oproti euru posilňuje.
Najviac na hypotékach v eurách získali ľudia, ktorí o ňu požiadali už pred niekoľkými mesiacmi. Veľkú časť spevňovania koruny podľa hlavného ekonóma ING Bank Jána Tótha máme dnes už za sebou.
Očakávaný vstup Slovenska do eurozóny znamená, že sadzby, ktorými sa úročia korunové aktíva, sa postupne budú približovať nižším eurovým sadzbám. Najneskôr pri vstupe do eurozóny sa napokon vyrovnajú.
Splátka sa preratáva kurzom devíza predaj
Aj keď si klient s príjmami v korunách zoberie úver v eurách, banka mu vyplatí na účet pôžičku v korunách. Pri výmene korún za eurá sa použije kurz devíza stred. Banka si za to neúčtuje nijaké zmenárenské poplatky. Mesačná splátka sa z korún na eurá prepočíta kurzom platným ku dňu jej splatnosti. „Banka použije výmenný kurz devíza predaj, ktorý je pre klienta približne o 1,5 percenta nevýhodnejší ako stredový,“ povedal Dalibor Blažek z EuroFin Consulting.
Pre hypotéky v eurách platia menej prísne pravidlá ako pre korunové hypotéky. „To nám umožňuje poskytnúť klientovi možnosť, aby nemusel dokladovať celú výšku úveru: 30 percent môže použiť na čokoľvek,“ povedala Walterová.
VÚB v prvom štvrťroku poskytla eurohypotéky za 1,4 miliardy korún, čo je asi 47 percent z objemu všetkých hypoték poskytnutých bankou. Ostatné banky údaj neposkytli.