odložíme.
Ručné náradie s násadami je lepšie ukladať pod striešku, aby nebolo na priamom slnku a daždi. Vonkajšie vlhké prostredie je však lepšie proti vysychaniu drevených násad než uzavretý suchý priestor.
Uskladnenie pomôcok
Mechanickému a elektrickému náradiu suché prostredie v dielni vyhovuje viac. Jemné súčiastky mechaniky a elektrické súčasti by mohli korodovať, prípadne privodiť skrat.
Gumeným, plastovým hadiciam a elektrickým predlžovacím šnúram, pokiaľ sú uskladnené, tiež vyhovuje suchšie prostredie, podľa možnosti bez priameho prehrievania na slnku a bez mrazu. Najlepšie je navinúť ich na dostatočne veľké cievky, nestačí ich zavesiť na kolík. Rovnako by nemali byť odložené na podlahe a po použití prekrútené.
Ručné náradie je najpraktickejšie zavesiť, pre lepší prehľad pracovnou časťou hore. Nebudú prekážať poukladané na zemi, nebudeme musieť vyhľadávať ten správny druh, pokiaľ by boli odložené na hromade alebo vo veľkej nádobe.
Jednoduché držiaky
Držiaky upevníme na vodorovný hranol alebo dlhšiu fošňu tak, aby sme náradie pri odkladaní či vyberaní čo najjednoduchšie zavesili či zvesili.
Postačí do podkladu asi v 7 cm vzdialenostiach mierne šikmo zhora nadol navŕtať otvory s priemerom 10 mm a do nich nalepiť rovnako hrubé drevené kolíky. Mali by vyčnievať asi 15 cm. Podobným, ale menej efektným riešením je natlčenie 200 mm dlhých klincov so sklepnutým hrotom do otvorov o 2 mm užších než hrúbka klinca.
Namiesto kolíkov či klincov môžeme tiež asi 7 cm od seba do podkladu (trám, hranol, fošňa) naskrutkovať v jej spodnej časti kovovú pásovinu ohnutú do tvaru písmena Z. Medzi takéto dvojice kovových držiakov vkladáme zvrchu jednotlivé kusy náradia.
Rovnako na podklad môžeme kovovými uholníkmi pripevniť asi v 80 stupňovom uhle v smere mierne hore zhruba 12 - 15 cm širokú dosku, do ktorej sme v rovnakých, približne 25 - 30 cm vzdialenostiach, vypílili či vyfrézovali výrezy hlboké do polovice šírky dosky a hrubé asi 5 - 6 cm.
Zložitejšie úchytky
Iné mechanizmy na prichytenie náradia, najmä násad dostať kúpiť v špecializovaných obchodoch. Niektoré systémy sú však predražené, zručnejší si ich zhotovia s pomocou pílky na železo, vŕtačky a zveráku. Úchytku však musíme urobiť na každý kus náradia. Je však elegantná a manipulácia s ňou jednoduchá.
Oceľovú tyč dlhú asi 40 cm hrubú 8 mm ohneme do tvaru písmena S tak, aby miesta ohybu boli podľa možnosti čo najkolmejšie a tri najdlhšie línie boli rovnobežné. Na dve z rovnobežných častí tesne nasunieme plastovú či gumenú hadicu.
Tretiu časť nasunieme do držiaku z pásoviny s ohnutými okrajmi, v ktorých sú navŕtané otvory o 1 mm hrubšie, než je hrúbka kovovej tyčky. Po zložení zafixujeme vytvarovanú tyčku závlačkami do vypílených drážok alebo perovými kolíkmi do vyvŕtaných otvorov.
Rúrka ako držiak
Jednoduchý držiak urobíme z rúrky z pevného plastu dlhej 10 - 15 cm s vnútornou svetlosťou väčšou než kovová objímka násady na náradí. Rúrku pozdĺžne rozrežeme tak, aby do výrezu išlo nasunúť drevenú násadu, ale nie kovovú objímku.
Rúrku pripevníme na hornú hranu podkladového hranolu dvoma skrutkami nasunutými do otvorov vyvŕtaných nad sebou, aby sa držiak netočil. Násadu nasunieme do rúrky, nadvihneme a spustíme tak, aby do rozrezanej rúrky zapadla objímka násady.
Držiak na drobné náradie
Drobné remeselné náradie je najlepšie tiež povešať na stenu napríklad nad pracovný stôl. Držiaky môžu byť podobné ako na záhradkárske náradie, samozrejme, podstatne menšie a z tenšieho materiálu.
Na vešanie kladív, pilníkov, skrutkovačov, klieští poslúži kožený pás naskrutkovaný do podkladu tak, aby sme vytvorili oká. Tie by mali byť veľké ako rukoväte náradia.
|
|
|
|
|
Autor: Stano Turzo