Signalizácia pre pestovateľov

Skorú červivosť plodov sliviek spôsobujú piliarky. Sú to drobné osičky, ktorých larvy sa môžu výnimočne premnožiť a spôsobiť straty na úrode.

Na slivkovinách škodia dva druhy, a to piliarka žltá a piliarka slivková. Liahnu sa na jar pred kvitnutím slivkovín. Samičiek býva vždy oveľa viac ako samčekov. Vajíčka kladú jednotlivo priamo do kvetných pukov. Spolu ich nakladú po 60 až 70 kusov.

O niekoľko dní sa liahnu larvičky, ktoré spočiatku žerú dužinu pri povrchu plodu, neskôr prenikajú hlbšie a konzumujú aj budúcu kôstku. Jedna larva zničí počas svojho života niekoľko plodov. Posledný plod opúšťa cez veľkú čiernu dierku a padá sama alebo aj s plodom na zem. Zahrabáva sa do pôdy, kde si spriada riedky zámotok, v ktorom sa zakuklí. Zo sliviek býva najviac poškodzovaná odroda domáca veľkoplodá. Ochrana proti piliarkam sa vykonáva ihneď po odkvitnutí, keď opadávajú posledné korunné lupienky kvetov (nie skôr, keď ešte lietajú včely!). Ošetrenie má význam iba v miestach výskytu pravidelných škôd. Na dostatočný účinok postačuje jeden dôkladný postrek hĺbkovým prípravkom Zolone EC.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Pripomíname aj menej významného škodcu jabloní, a to kvetovku jabloňovú. Väčšmi škodí iba v blízkosti lesov alebo parkov, preto aj ochrana má význam len v miestach pravidelných výskytov. Orientačný prah škodlivosti je 15 chrobákov na 100 kvetových púčikov. Postrekuje sa iba pred kvitnutím stromov v štádiu zelených kvetových pukov (neskôr už ošetrenie nemá význam), avšak až pri teplotách nad 16 oC. Postrekom sa musia zasiahnuť chrobáky. Používajú sa prípravky Calypso 480 SC, Karate 2,5 WG, Karate Zeon 5 SC alebo Zolone EC.

Nepríjemnou chorobou egrešov, prípadne aj čiernych ríbezlí je americká múčnatka egreša. Príznaky bývajú na listoch, stopkách listov, letorastoch a aj na plodoch najprv v podobe bielych múčnatých povlakov, ktoré neskôr hnednú. Napadnuté listy bývajú menšie a zdeformované, letorasty prestávajú rásť, rastové vrcholy zasychajú. Postihnuté plody sú nevzhľadné a majú nepríjemnú chuť. Skoro a silne napadnuté plody sa vôbec nevyvíjajú a zasychajú. Škodlivosť uvedeného ochorenia spočíva v priamom zničení úrody, ale aj v slabšom raste a následne v náchylnosti na poškodenie zimnými mrazmi. Hube vyhovuje predovšetkým teplé počasie a vyššia alebo striedavá vlhkosť vzduchu. Optimálne teploty sú v rozmedzí 20 až 22 oC. Šírenie podporujú vhodné teploty, dažďové prehánky, rosy a hmly. Výskyty obmedzujú trvalejšie dažde a nízke alebo príliš vysoké teploty v spojení s nízkou vzdušnou vlhkosťou. Pre obmedzenie choroby sú významné preventívne opatrenia, napríklad výber vzdušných lokalít, vhodný, skôr širší spon výsadby, vyrovnaná výživa, najmä neprehnojovanie dusíkom, správny rez zabezpečujúci vzdušnosť krov a podobne.

SkryťVypnúť reklamu

Napadnuté rastlinné časti treba odstraňovať a likvidovať primeraným spôsobom. Na rizikových lokalitách by nemali byť vysádzané náchylné odrody. Medzi stredne náchylné odrody patrí napríklad Bílý nádherný, Citrónový obří, Industrie, Roman a Šolcova naděje. Silne ohrozené výsadby s pravidelnými výskytmi možno chemicky ošetriť už pred kvitnutím. Ďalšie ošetrenie sa odporúča ihneď po odkvitnutí, pri pokračujúcich vhodných podmienkach ešte raz, prípadne aj po zbere úrody. Povolené sú prípravky Discus, Karathane LC; prípravok Rubigan 12 EC možno použiť iba pred kvitnutím a po zbere úrody. V každom prípade treba pred zberom plodov dodržať hygienickú ochrannú lehotu. Plody s viditeľnými príznakmi je najlepšie mechanicky odstrániť, lebo zväčša ani chemický zásah už nezníži ich napadnutie.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 535
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 210
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 702
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 915
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 952
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 869
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 810
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 465
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu