Kúpil som si za stodevätnásť korún dévédéčko Godzilla. Chcel som ten film ukázať mojej žene, bol som zvedavý, čo zaujíma Slovákov na našej klasickej, nostalgickej ikone Godzilla. Moja žena mi povedala: "Každý pozná minimálne meno Godzilla. Moji kamaráti, mladí manželia, kedysi volali svoje prvé spoločné auto Godzilla, lebo bolo príšerne staré a škaredé."
Prvú filmovú Godzillu uviedli v roku 1954. Dovtedy ľudia neboli zvyknutí vidieť vo filme takú virtuálne reálnu príšeru. Japonskí diváci boli priam v úžase zo scén, kde obrovské monštrum ničí mesto Tokio. Odvtedy už vznikla celá séria filmov o Godzille, do roku 2004 ich bolo nakrútených 28. Hovorí sa, že Godzilla je príšera vysoká 50 metrov, ale vskutočnosti má asi dva metre. Do kostýmu Godzilly je totiž oblečený muž. Jeho hlava siaha iba po krk Godzilly, tam má otvory prekryté sieťkou, cez ktoré vidí.
Muž oblečený v kostýme Godzilly vyčíňa vo veľmi realisticky zhotovenej makete mesta Tokio, ničí budovy, vlaky, veže. Bola to na tie časy prevratná metóda nakrúcania a režisér špeciálnych efektov Eiji Tsubaraya sa stal vo filmovom priemysle svetoznámym pojmom. Po Godzille potom mnohé televízne a filmové obrie príšery, roboty a superhrdinovia hrali v miniatúrnych kulisách, čo som ako dieťa sledoval každý deň. Neďaleko nášho domu v Tokiu totiž bolo filmové štúdio, kde tieto špeciálne efekty nakrúcali. S kamarátmi sme sa tam chodili často pozerať. Pamätám si, že filmári museli byť vždy veľmi opatrní. Keby obrovská príšera, alebo vesmírny hrdina bojujúci za spravodlivosť omylom zničil maketu, film by bol ohrozený. Kým gigantické monštrum vyčíňalo uprostred makety mesta, asistenti filmárov zapálili za chrbátom budov oheň a na neviditeľných nitkách vodili akože lietajúce rakety a lietadlá. Cez prestávku sme pozorovali, ako príšera sedí v kúte filmového štúdia na smrť unavená. Herec si sňal z hlavy masku a lapal po dychu, pretože v štúdiu bolo horúco z reflektorov a vo veľkom, hrubom a ťažkom kostýme musel stráviť celé hodiny. A my sme sa ako chlapci čudovali. Čo mu je?
V polovici sedemdesiatych rokov Godzilla postupne strácala popularitu, pretože sa stala kladným hrdinom. Z tohto dôvodu film nasadil proti Godzille iné diabolské príšery, aby s Godzillou zvádzali boj. Tieto bojové scény medzi príšerami ako sú v súčasnosti pokémoni (pocket monsters), zaujali deti. Dospelí viac oceňovali humanitárne posolstvo príbehu zo starého filmu o Godzille.
V rokoch 1946 až 1958 Američania veľakrát testovali v Mikronézii v Tichom oceáne nukleárne zbrane. Pri jednej takejto nukleárnej skúške na atole Bikini bola vydaná napospas aj japonská rybárska loď. Tento incident vyvolal v Japonsku veľké protinukleárne hnutie. Príbeh o Godzille bol inšpirovaný týmito udalosťami. Prastarého tvora spiaceho pod vodnou hladinou zobudí skúška výbuchu vodíkovej bomby a v dôsledku pôsobenia nukleárnej sily sa z tvora stane príšera enormnej veľkosti - Godzilla. Ľudstvo potom musí použiť inú nebezpečnú zbraň, aby zdolalo príšeru.
Pôvodný film Godzilla je bojom proti nukleárnym zbraniam a príbehom o ľudskej absurdite.