Stredo–ľavá vláda Romana Prodiho spôsobuje čoraz viac vrások na čelách talianskych biskupov.
Poslanci talianskeho parlamentu majú po piatich rokoch vlády Berlusconiho pravice historickú možnosť liberalizovať konzervatívne zákony. Katolícka cirkev je, samozrejme, proti. V parlamente už ležia návrhy dvoch legislatívnych noriem, ktoré vyvolali burlivú diskusiu nielen v Palazzo Montecitorio, kde o nich budú hlasovať, ale aj v blízkom Apoštolskom paláci.
Biskupi prehovorili
Konferencia talianskych biskupov ostro vystúpila najmä proti pripravovanému zákonu o registrovaných partnerstvách, ktorý by zrovnoprávnil nemanželské heterosexuálne a homosexuálne páry a garantoval im viaceré práva. Predseda biskupského zhromaždenia Mons. Angelo Bagnasco v liste napísal, že prijatie takejto legislatívy by otvorilo cestu legalizácii incestu či pedofílie.
Jeho slová pobúrili ako ľavicových politikov, tak aj aktivistov za ľudské práva z radov homosexuálov. Bagnasco dokonca musel požiadať o policajnú ochranu. Po jeho vyhláseniach niekto nasprejoval na bránu janovskej katedrály sv. Vavrinca nápis: Bagnasco, hanbi sa.
Cirkev vystúpila aj proti návrhu zákona, ktorý by mal upravovať spôsob liečby v terminálnom štádiu ťažkých ochorení. Mons. Giuseppe Betori, druhý najvyššie postavený biskup, upozorňuje, že takýto zákon je už len na krok k povoleniu eutanázie.
Na zmenu zákona vyzval prezident Giorgio Napolitano po prípade pacienta Welbyho. V decembri ho odpojili od respirátora na jeho žiadosť zomrieť dôstojne.
Návrh predbežne podporili zástupcovia židovskej, islamskej aj budhistickej náboženskej obce. Katolícka cirkev je proti, podobne ako v prípade zákona o registrovaných partnerstvách, a vyzýva poslancov, aby zákon nepodporili. Vládni sociálni demokrati nechcú ustúpiť. Cirkev podľa nich nemá právo prikazovať politikom, ako majú hlasovať.
Jej postoj označili za vyhlásenie vojny vláde. Podľa ministra vnútra Giuliana Amata je takéto správanie zasahovaním do národnej politiky. Snahu cirkvi prirovnal k islamizácii štátov na Blízkom východe. Cirkev sa podľa neho príliš spolitizovala.
Požehná Vatikán Prodimu?
Denník Corriere della Sera napísal, že „Zapaterov syndróm“ socialistického a antiklerikálneho Španielska straší nielen cirkevnú hierarchiu, ale aj Prodiho koalíciu. Premiér si totiž uvedomuje, že takýto prístup cirkvi radikalizuje rozpory vnútri jeho deväťčlennej vlády.
Minister spravodlivosti Clemente Mastella varoval vládu, že rezignuje, ak mu bude brániť v účasti na akcii Deň rodiny, ktorú organizujú katolícki aktivisti 12. mája. Ostatní ministri chcú akciu bojkotovať.
Vatikán, aj keď akcii vyjadril podporu, zakázal biskupom priamu účasť. Benedikt XVI. vie, že tradičné hodnoty musí obhajovať nestranne a spolitizovaním kléru veci nepomôže. Naopak, účasť Prodiho na omši, ktorú v utorok slúžil Mons. Betori, naznačuje, že predseda vlády si uvedomuje, komu by rozkol medzi talianskou cirkvou a štátom uškodil viac. Katolícki politici z centristickej strany v Prodiho kabinete by svojím nehlasovaním pochovali desaťmesačnú vládu. A tým aj nádeje ľavice na liberálnejšie zmeny v krajine.
Konzervatívci v Ríme posilnili
Vatikán má odvčera nového „camerlenga“, ktorý je hlavou Vatikánu v čase medzi smrťou pápeža až po zvolenie jeho nástupcu. Stal sa ním kardinál Tarcisio Bertone (na snímke SITA/AP), ktorý je zároveň hlavným sekretárom Vatikánskeho štátu. Bertone bol pravou rukou súčasného pápeža už dlhšie. Benedikt XVI. jeho vymenovaním potvrdil konzervatívnu líniu vo Vatikáne.
Len minulý mesiac bol na čelo Konferencie talianskych biskupov zvolený arcibiskup Mons. Angelo Bagnasco. Ľavičiari ho pre jeho nekompromisné názory označili za nemoderného. Denník Corriere della Sera publikoval úryvky z pripravovanej pápežovej knihy, ktoré naznačujú, že práve prílišný liberalizmus označuje Ratzinger za príčinu morálneho úpadku západného sveta.
(th)
![]() |