BRATISLAVA. Sumu, ktorá odchádza na individuálne dôchodkové účty ľudí, štát napokon asi nezníži. „Ja osobne sa nedomnievam, že by vláda dospela k takémuto záveru,“ povedal včera predseda vlády Robert Fico.
Ministerstvo práce nenavrhuje takéto opatrenie, iba o ňom informuje ako o jednej z možností „čiastočne zlepšiť bilanciu Sociálnej poisťovne“.
Vláda však jeho materiál neprerokovala, pretože sa rozhodla počkať na analýzu právnej stránky prípadného zníženia príspevku na dôchodkové sporenie. Zmena dôchodkových príspevkov by, ako ministerstvo píše, bola „technologicky najjednoduchším, no ekonomicky najzávažnejším riešením nepriaznivej finančnej situácie“ Sociálnej poisťovne. Ak by namiesto deviatich percent plynulo na dôchodkové sporenie šesť a do poisťovne 12 percent príjmu pracujúceho, už v budúcom roku by sa jej príjmy zvýšili o viac ako osem miliárd korún.
HZDS má problém
Vláda sa má k materiálu vrátiť o dva týždne. Dovtedy sa môžu vyjasniť aj postoje SNS a HZDS. Podpredseda HZDS Milan Urbáni však poznamenal, že hnutie je „za to, aby sa pravidlá nemenili každú chvíľu“.
Štátny tajomník ministerstva Peter Sika z HZDS už v utorok povedal, že zmenu pomeru dôchodkových príspevkov nepredpokladá. „To pre mňa nie je relevantné,“ reagoval na to Fico. Rozhodujúce preňho je, čo sa povie v koaličnej rade alebo na rokovaní vlády.
Sociológ Pavel Haulík z agentúry MVK mieni, že ani takáto zmena by neotriasla popularitou vlády. Sporenie „ešte neprináša výsledky“, takže zmenu by ľudia nepocítili.
Fico: Zmeny určite budú
Fico povedal, že „určite pôjdeme prinajmenšom do dobrovoľnosti“ dôchodkového sporenia. Teda človek, ktorý prvý raz začne prispievať do dôchodkového systému, nemusí vstúpiť aj do druhého piliera. Popritom by bolo možné z neho vystúpiť.
HZDS by s tým podľa Urbániho nemalo problém. „To nemôže byť permanentný stav. Aby niekto vstupoval, vystupoval.“
Urbáni však tvrdí, že pracujú na príprave takého dôchodkového systému, v ktorom by dôchodkové sporenie vykonávala aj Sociálna poisťovňa. „Pre zväčšeniu konkurencie.“ Na otázku, či by poisťovňa peniaze aj zhodnocovala, ako to robia dôchodkové správcovské spoločnosti, odpovedal: „Keď to vie robiť súkromná firma, prečo by to nemohla robiť Sociálna poisťovňa?“
Za posilnenie vplyvu štátu sa prihovára aj predseda poslaneckého klubu SNS Rafael Rafaj. Podľa neho „sú tu dva hrnce a tie sú spojené nádoby“, takže nezáleží na tom, kam pôjde viac peňazí.
Stĺpček Ivana Štulajtera
Nechcená
Povedzme si to tak, že vládu analýza dôchodkového systému prekvapila. Podobne ako za socialistických zím sneh prekvapoval cestárov.
Táto analýza totiž nie je o jednoduchých riešeniach: tam niečo odhrnieme, tam niečo prihrnieme a život pôjde ďalej bez následkov. Buď sa skrátia dôchodky súčasným dôchodcom, alebo budúcim, alebo sa zvýšia odvody... Toto je trošku iná mäsiarčina ako rozdávať vianočné balíčky penzistom.
Dôvod, pre ktorý sa kabinet analýzou včera nezaoberal, ministerka práce Tomanová objasnila absenciou právnej analýzy. Potrebujem mať túto analýzu, tvrdila. Nijaká právna analýza však nemôže nahradiť politické rozhodnutie. Zákony sú v tomto ohľade len technickým prostriedkom, aby sa vôľa presadila do praxe.
Čítajme to teda tak, že vláda zaskočená šírkou problému, zložitosťou riešení a ich vážnym dosahom odložila tému napotom. Došlo k tomu po dlhých mesiacoch zneisťovania dôchodkového sporenia a odvolávaní sa na analýzu. V nej všetko nájdete, ubezpečovala ministerka. Teraz je na stole.
Nechcená.