BRATISLAVA. Koruna je podľa Národnej banky Slovenska (NBS) stále príliš silná. Aj preto včera proti nej znovu zasiahla. A to dokonca pri vyššom kurze ako naposledy približne pred týždňom a pol. Včera na trh vstúpila, keď sa euro vymieňalo za 33,10 koruny. Podľa odhadov nakúpila koruny približne za 700 miliónov eur. Menu tým oslabila asi o 60 halierov. Po krátkom čase sa však koruna začala mierne zhodnocovať. Obchody končila pri kurze 33,42 koruny za euro.
NBS bojuje s trhom
Intervenciou banka potvrdila, že zasahuje najmä pri neodôvodnených výkyvoch kurzu. Minulý týždeň znížila úroky a čakalo sa, že kurz nebude silnieť. Úrokový rozdiel medzi našimi a európskymi sadzbami sa totiž znížil na 0,75 percentuálneho bodu. Koruna sa však ďalej spevňovala. Za týždeň získala približne 60 halierov. „Národnej banke sa nepáči, keď sa kurz pohybuje tesne nad úrovňou 33 korún za euro,“ povedal devízový obchodník UniCredit Bank Patrik Malec.
Včerajšia intervencia proti korune je od decembra minulého roka už štvrtá. Doterajšie zásahy neboli príliš úspešné. Mena je napriek zásahom stále silnejšia ako vlani v decembri, keď banka začala proti nej bojovať. „Chceli by korunu oslabiť a naznačiť trhu, že je silná. Príliš sa im to nedarí, pretože trh si myslí, že koruna má na to, aby bola silnejšia,“ povedal ekonóm ING DSS Mário Blaščák.
Účinky intervencií na devízovom trhu, pri ktorých banka nakupuje euro, čím umelo po ňom zvyšuje dopyt a oslabuje tak korunu, netrvajú dlho. Po čase sa mena „otrasie“ a znovu sa začne posilňovať. Proti zhodnocovaniu preto banka zrejme v nasledujúcich mesiacoch častejšie použije účinnejší nástroj. „V boji proti korune bude musieť znižovať úroky, aby odlákala špekulatívnych hráčov,“ povedal Blaščák. Predpokladá, že do konca roka základná úroková sadzba klesne zo štyri a pol na tri a pol percenta a ocitne sa pod úrokmi Európskej centrálnej banky. Euro sa tak stane pre investorov atraktívnejšie ako koruna.
Na čas sa koruna asi oslabí
Zhodnocovanie koruny sa na čas zrejme zastaví aj bez zásahov centrálnej banky. Zahraničné firmy, ktoré u nás pôsobia, budú za krátko rozhodovať o rozdelení vlaňajších ziskov. Časť pošlú do materských spoločností v zahraničí, prevažne v eurách. „Blíži sa obdobie, keď sa majú vyplácať dividendy a zrejme sa budú vo väčšom nakupovať devízy,“ povedal obchodník Slovenskej sporiteľne Juraj Zabadal. Predpokladá, že na pár tyždňov sa naša mena oslabí. „Kurz sa na krátko posunie možno aj nad 34 korún,“ povedal Zabadal.
Potom sa však zrejme znova začne posilňovať. Blížiaci sa termín zavedenia eura, zlepšujúci sa zahraničný obchod a rysujúci sa rekordný rast v ekonomike podľa Blaščáka spôsobia, že na konci roku sa bude euro predávať za 32 korún. Spevňovanie sa meny podľa neho nezastaví ani pokles úrokových sadzieb.
Intervencie proti korune
28. decembra 2006
NBS zasiahla na devízovom trhu proti posilňovaniu sa našej meny. Predávala koruny a nakupovala eurá potom, ako sa mena dostala na nový rekord 34,05 koruny za euro. Pri intervencii kúpila 495 miliónov eur.
8. marca 2007
Euro po prvýkrát stálo menej ako 34 korún. NBS zasiahla pri kurze 33,8 koruny za euro. V intervencii nakúpila podľa odhadov asi 400 miliónov eur.
20. marca 2007
Intervencia pri kurze 32,78 koruny za euro. Odhad: NBS nakúpila 500 až 600 miliónov eur. Koruna deň predtým prelomila ďalšiu psychologickú hranicu 33 korún za euro. Reagovala tak na revalváciu (administratívne zhodnotenie) stredného kurzu koruny k euru v ERM II približne o osem percent na 35,4424 koruny za euro.
4. apríla 2007
Národná banka sa v krátkom čase po štvrtýkrát postavila proti posilňovaniu sa koruny pri kurze 33,12 koruny za euro. Minula na to asi 700 až 800 miliónov eur.