BRATISLAVA. Po necelom týždni, odkedy riaditeľ TASR Peter Nedavaška poslal list premiérovi, že chce odstúpiť, lebo je unavený, vláda schválila na návrh ministra kultúry Mareka Maďariča do jeho funkcie Jaroslava Rezníka. Informáciu, že bývalý šéf Slovenského rozhlasu má byť riaditeľom agentúry, mal denník SME už pred niekoľkými týždňami. Rezník však nechce povedať, kedy ponuku dostal.
Maďarič hovorí, že Rezníka si vybral, lebo ho považuje za odborníka a očakáva od neho zmeny v TASR a vyrovnané hospodárenie.
„Nechcem spochybňovať jeho skúsenosť a odbornosť. Neviem mu zabudnúť fakt, že vo verejnoprávnom rozhlase vyrobil rekordnú sekeru,“ hovorí poslanec SDKÚ Tomáš Galbavý. Nevie Rezníkovi odpustiť najmä to, že pred odchodom podpísal „zjavne nevýhodnú zmluvu so spoločnosťou BSP na vymáhanie nedoplatkov, ktorá perzekvovala státisíce koncesionárov nehoráznym spôsobom pre 40- alebo 100-korunové dlhy.“
„Rešpektujeme jeho vymenovanie,“ povedal podpredseda SMK Gyula Bárdos s tým, že s hodnotením počká, kým Rezník ukáže, ako agentúra funguje.
Nástup nového riaditeľa agentúra nezvládla. Správu o jeho vymenovaní musela pre chyby dvakrát opravovať - najskôr dátum, kedy Nedavaška poslal premiérovi list, a potom chybu v Rezníkovom životopise.
TASR je čiastočne pripojená na štátny rozpočet. Za vlády Vladimíra Mečiara bol riaditeľom Dušan Kleiman, a spravodajstvo agentúry bolo v tom čase naklonené vláde. Vláda Mikuláša Dzurindu vymenovala do tejto pozície Ivana Čeredejeva, ktorý predtým spolupracoval na volebných novinách SDK. Nedavaška ho vystriedal v roku 2002, potom ako Čeredejeva Dzurinda odvolal po škandále okolo nákupu luxusného BMW a jeho vulgárnych vyjadreniach pre denník Pravda.
Jaroslav Rezník ml. vyštudoval slovenský jazyk a literatúru na univerzite v Prešove. Dve funkčné obdobia v rokoch 1997 – 2005 bol generálnym riaditeľom Slovenského rozhlasu. Pri vyhlásení výsledkov volieb v roku 1998 ho bolo vidieť v centrále HZDS, za čo sa neskôr ospravedlnil a vysvetlil to tým, že ho tam zavolal Ivan Mjartan.
Za riaditeľa rozhlasu ho zvolil parlament aj v roku 2001. Po skončení funkčného obdobia niekoľkokrát kandidoval na tento post znovu, v poslednom kole sa vzdal a stal sa radcom v sekcii médií na ministerstve kultúry.