Bazalka
Čerstvé alebo sušené lístky bazalky sa výborne hodia do šalátov, polievok, paradajkovej šťavy a omáčok. Používame ju i na dochucovanie majonézy, na prípravu bylinkového masla či ňou dochucujeme olivový olej. Skvele dopĺňa jedlá z tekvice, fazule a húb. Bazalkou tiež koreníme mäsité jedlá.
Bazalka slúži v prvom rade na uvoľnenie všetkých druhov kŕčov. Udržiava rovnováhu črevnej flóry a pomáha pri hnačkách a nadúvaní. Podporuje trávenie a zvyšuje chuť do jedla.
Pesto:
500 g čerstvých bazalkových listov
3 - 4 strúčiky cesnaku (podľa chuti)
100 ml olivového oleja
40 g píniových orieškov
50 g syra parmezán
Soľ, bazalku s cesnakom a olivovým olejom dokonale rozdrvíme v mažiari, pridáme píniové oriešky, soľ, čierne mleté korenie a parmezán. Všetko spolu dôkladne rozdrvíme na hladkú kašu. Pesto uskladňujeme v chladničke.
Oregano
Hodí sa najmä do mastných jedál, lebo zvyšuje tvorbu žlče a tráviacich štiav. Koreníme ním najmä rajčiakové, syrové a vaječné jedlá, pizzu, zemiakové polievky a pečené mäso.
Čaj z oregana pomáha pri nachladnutí a dýchacích problémoch, pôsobí aj pri nespavosti a bolestiach hlavy.
Zeleninový toast
1/2 cukety
1/2 červenej papriky
1/2 cibule
čierne olivy
2 paradajky
50 g mozzarelly
chlieb (najlepšie celozrnný)
maslo
soľ, mletá paprika, oregano
Rúru predhrejeme na 200 stupňov. Cuketu očistíme a pokrájame na tenšie plátky. Očistenú papriku, paradajky a mozzarellu pokrájame na kocky, olivy na rezančeky a cibuľu na jemno. Chlieb potrieme maslom, navrch poukladáme plátky cukety. Zmiešame papriku, paradajky, mozzarellu, olivy a cibuľu, osolíme, pridáme mletú papriku a oregano. Zmes rozdelíme na chleby a pečieme asi 8 minút.
Pažítka
Vňať pažítky je neoceniteľná hlavne v studenej kuchyni. Pridávame ju nasekanú do rôznych nátierok, šalátov, polievok. Môžeme ju použiť ako dekoráciu na chlebíčky a podobne.
Pažítka navyše podporuje chuť do jedla a tvorbu tráviacich štiav. Je účinná aj proti črevným parazitom a znižuje krvný tlak. Obsahuje vysoké množstvo vitamínu C, ďalej riboflavínu, draslíka, vápnika, fosforu, sodíka, železa a betakaroténu.
Bylinkové maslo
V zmäknutom masle rozmiešame nadrobno nakrájanú pažítku. Zabalíme do alobalu a uložíme do chladničky. Podávame k pečenému mäsu alebo jednoucho natreté na chlieb.
Petržlen
Petržlen je jednou z mála liečivých rastlín odpradávna používaných aj v kuchyni. Vďaka jemnej chuti a zelenej farbe patrí k najobľúbenejším kuchynským bylinkám. Jeho lístky často zdobia pokrmy v reštauráciách. Nielenže príjemne osviežia dych, ale navyše sú významným zdrojom vitamínov A, B a C, ďalej vápnika, horčíka a železa. Najčastejšie sa používajú najmä čerstvé, menej i sušené lístky. Do jedál sa pridáva tesne pred dovarením alebo ho pridáme už do hotových jedál. Je výborný na mäsá, varené zemiaky, zeleninové polievky, omáčky, šaláty, plnky, nátierky, majonézy, studené misy, hubové a vajcové jedlá, zeleninu, šťavy alebo obložené chlebíčky.
Čistiaci čaj
petržlen
žihľava dvojdomá
praslička roľná
rumanček pravý
Z ingrediencií uvaríme čaj, ktorý pôsobí ako doslovný čistič tela - napomáha pri liečbe chorôb chrbtice a pohybových ústrojov, pri poruchách srdcového rytmu a má močopudný účinok.
Mäta pieporná má široké uplatnenie - používa sa čerstvá i sušená vňať, a to do omáčok, jahňacích a baraních mias, zemiakov, zeleniny a zeleninových šalátov. Kombinuje sa najlepšie so šalviou, yzopom, saturejkou a estragónom. Jej výrazná mentolová chuť však najviac vynikne pri príprave čajov a studených nápojov.Šalvia
Čerstvými, ale i sušenými lístkami koreníme jahňacinu, baraninu, teľacinu,
hydinu i ryby. Dochucujeme ňou maslo, syr, nátierky, cibuľovú polievku, dusené rajčiaky, pečienku, rôzne plnky alebo i pečené zemiaky. S rozmarínom dodáva zaujímavú chuť mäkkým syrom a maslu. V kuchyni južnej Európy je šalvia najpoužívanejšou koreninou a zložkou väčšiny koreninových zmesí.
Púpava
Francúzsky ľudový názov pre púpavu znie "Pissenlit", čo doslovne znamená pocikaná posteľ. Je teda zrejmé, že sa používa na reguláciu funkcie obličiek či na podporu vylučovania obličkových kameňov. Pri dlhodobom užívaní zabraňuje tvorbe žlčových kameňov. Pri liečbe sa používa najmä púpavová šťava z listov, ale i púpavová káva z koreňa či med z kvetov.
Púpavová praženica
4 šálky mladých púpavových listov
1 šálka nakrájanej cibule
1 šáka nakrájanej zelenej papriky
2 šálky jemne nakrájaných húb
1 šálka uvarenej šošovice
1 šálka zeleného hrášku
citronová šťava
soľ
korenie
olivový olej
Na panvici osmažíme cibuľu do ružova. Pridáme papriku, huby, šošovicu a hrášok. Osolíme, okoreníme a ochutíme citrónovou šťavou. Tesne pred dohotovením pridáme starostlivo umyté a osušené púpavové listy, premiešame a krátko osmažíme. Podávame s ryžou alebo chlebom.