BRATISLAVA. KDH sa obáva, že SMK sa môže po zvolení Pála Csákyho do čela strany zradikalizovať. „Takéto úvahy sú úplne oprávnené. Ako kandidát na predsedu vysielal signály o svojej blízkosti k Miklósovi Durayovi, v čom sa absolútne líšil od Bélu Bugára,“ hovorí poslanec za KDH Vladimír Palko. „Netreba to však brať ako istotu, niektorí politici radi menia línie.“
SDKÚ si naopak myslí, že spolupráca opozičných strán by sa nemala skomplikovať. „Poznáme názory pána Csákyho, dlhé roky bol vicepremiérom. Sme pokojní,“ povedal šéf poslaneckého klubu SDKÚ Stanislav Janiš. Neprekáža mu ani silnejšia pozícia Miklósa Duraya. „Jeden človek nerobí stranu. SMK je pomerne silná, aby si vedela udržať svoju pozíciu na slovenskej politickej scéne.“
Politológ Grigorij Mesežnikov hovorí, že predovšetkým KDH, ale aj SDKÚ budú spočiatku ostražitejšie. Csáky a Duray však podľa neho nie sú politici „tej istej krvnej skupiny“. Csákymu vraj v praktickej politike vždy viac záležalo na spolupráci so slovenskými stranami ako Durayovi.
„Csáky bude krotiť autonomistickú diskusiu v strane, skôr sa bude snažiť presadzovať samosprávne prvky,“ myslí si Mesežnikov. Podľa neho to však bude mať ťažšie, pretože s územnou autonómiou SMK nikdy otvorene nepracovala. Teraz sa to však nedá vylúčiť.
Poslanec SMK József Berényi hovorí, že nové zloženie predsedníctva je zárukou, že radikalizácia nehrozí. „Sú tam bývalí ministri, štátni tajomníci, poslanci a ľudia z regiónov. Všetci sú dostatočne skúsení, aby vedeli, čo je reálna politika.“