BRATISLAVA. Takzvaných priamych zadaní, keď verejné inštitúcie kupujú tovar, stavebné práce alebo služby bez súťaže priamo od firmy, ktorú si vyberú, z roka na rok ubúda. Predvlani ich bolo 2748, vlani 1168, čiže o 57 percent menej, píše Úrad pre verejné obstarávanie v správe o svojej činnosti za rok 2006, ktorú prerokuje vláda.
Úrad zmenu pripisuje najmä novele zákona o verejnom obstarávaní, účinnej od 1. februára 2006. Obstarávateľ po novom musí úradu oznámiť aj to, že začal „konanie bez zverejnenia“, najneskôr 14 dní pred možným uzavretím zmluvy.
Jeho predseda Béla Angyal povedal, že úrad oznámenia zverejňuje na svojej internetovej stránke, čím sa nákup spriehľadňuje, a ak má podozrenie, vykoná kontrolu ešte pred uzavretím zmluvy. Z ukončených priamych zadaní úrad skontroloval 270, a 11 sporných „odstúpil na kontrolu“.
Emília Sičáková-Beblavá z Transparency International Slovensko mieni, že obstarávateľ už nemôže metódu použiť často, pretože na to musí mať jasnejší argument. Otázne je podľa nej, aký spôsob obstarávania použije namiesto priameho zadania.
Medziročne ubudlo aj verejných súťaží - kým v roku 2005 ich bolo 4922, vlani iba 1609. Transparency nedávno spočítala, že po verejnej súťaži v roku 2004 úrady minuli na nákupy 21 percent a predvlani 38 percent peňazí. Je podľa nej zrejmé, že existuje rezerva v používaní tejto priehľadnej metódy verejného obstarávania, a priestor efektívnejšie nakladať s verejnými zdrojmi. „Cieľom by malo byť, aby čo najväčšia časť verejných zdrojov prechádzala otvorenou súťažou,“ píšu Pavel a Sičáková-Beblavá.
Autor: joč