BRATISLAVA. Slovenský štátny rozpočet sa skončil po prvých troch mesiacoch so schodkom takmer 12 miliárd korún. V rovnakom období vlani bol pritom v miernom prebytku. Vláda minula o vyše desať miliárd viac ako minulý rok a zároveň do rozpočtu prišlo o poldruha miliardy korún menej.
Hoci rozpočet štátu je najväčšou zložkou verejných financií, zo súčasného vývoja zatiaľ nevyplýva, že by mal byť ohroziť plánovaný schodok verejných financií 2,9 percenta HDP. Pre zavedenie eura potrebujeme schodok udržať pod troma percentami.
Výdavky idú s plánom
Výdavky vzrástli, no vyvíjajú sa podľa rozpočtového plánu. Rizikom pre rozpočet by mohli byť niektoré daňové príjmy, najmä z nepriamych daní. Do štátneho rozpočtu prišlo v prvom štvrťroku z daní spolu približne 57 miliárd korún, čo je o necelé štyri miliardy menej ako v minulom roku.
Medziročne sú na tom horšie spotrebné dane, z DPH štát vybral len o niečo viac ako v prvom štvrťroku vlani. Mierne zaostávala daň z príjmov firiem.
Podľa analýzy Inštitútu finančnej politiky na ministerstve financií je za medziročným prepadom spotrebných daní predzásobenie sa obchodníkov cigaretami a liehovinami krátko pred zvýšením sadzieb spotrebných daní od januára 2006.
Obchodníci si zásoby urobili už koncom roka 2005, v rozpočte sa to prejavilo až začiatkom minulého roka. To spôsobilo, že v štátnom rozpočte bolo vlani v prvom štvrťroku asi o dve a pol miliardy korún viac, ako keby sa dane nezvyšovali. Predzásobenie zvýšilo aj príjmy z DPH asi o miliardu.
Hlavný ekonóm ING Bank Ján Tóth tvrdí, že je ešte predčasné hovoriť, či je v daniach nejaký problém. Ak by bol, týkalo by sa to podľa neho najmä dane z pridanej hodnoty.
„DPH bola z daňových príjmov jediným rizikom od konca minulého roka,“ povedal Tóth. Z DPH môže prísť menej, ako sa naplánovalo napríklad pre pomalší než očakávaný nárast miezd, keďže ľudia budú v takom prípade nakupovať menej, ale aj pre prípadné daňové úniky. Pomalší medziročný nárast DPH čiastočne súvisí aj so znížením sadzby na lieky a vybrané zdravotnícke pomôcky.
Na poslednú chvíľu
Menej peňazí zaplatili v prvých troch mesiacoch do rozpočtu aj firmy a ľudia z daní z príjmov. To je však zrejme spôsobené tým, že minulý rok bol posledný termín na uhradenie prípadných daňových nedoplatkov 31. marec, tento rok je to 2. apríl, teda prvý deň druhého štvrťroka. Ľudia, ale najmä firmy uhrádzajú nedoplatky čo najneskôr, aby optimalizovali svoje finančné toky. „Príjmy v posledný deň na uhradenie nedoplatkov bývajú vysoké,“ povedal Tóth. Rovnako uvažujú aj na ministerstve financií.
„Ak výpadok daní z príjmov nebol spôsobený posunom platenia nedoplatkov, bolo by to prekvapujúce a vzniklo by tak nové riziko popri DPH,“ povedal Tóth. Informácie o tom, či včera prišli do rozpočtu chýbajúce peniaze z daní z príjmov, zverejní ministerstvo financií až dnes.
Celkové príjmy z daní aj po zohľadnení spomínaných vplyvov rastú pomalšie ako ekonomika. Rast by však mal byť podobný. Môže to byť spôsobené tým, že ekonomiku ťahá export a z neho sa nevyberá DPH.