PARÍŽ. Francúzsky prezidentský kandidát Nicolas Sarkozy žiada slabšie euro. V nedeľu povedal, že ministri financií by mali vyvinúť tlak na Európsku centrálnu banku (ECB) a prinútiť ju, aby oslabila výmenný kurz spoločnej meny eurozóny. To by podľa neho prispelo k zvýšeniu tempa rastu ekonomiky spoločenstva.
Francúzski prezidentskí kandidáti pokračujú v rozličných útokoch na ECB, čo je často ich reakcia na ťažkosti francúzskeho priemyslu, napríklad Airbusu, ktorý oznámil plán prepustiť 10tisíc zamestnancov vo Francúzsku a v niektorých ďalších európskych krajinách. Rast eura voči doláru o 10 centov spôsobuje Airbusu stratu miliardu eur (35,5 miliardy korún).
Príliš silné euro
„Vybudovali sme druhú najsilnejšiu menu sveta,“ povedal Sarkozy v rozhovore pre televíznu stanicu LCI a rozhlasovú stanicu RTL, „ale sme jediným regiónom sveta, ktorý vehementne odmieta urobiť to, aby mena slúžila hospodárskemu rastu a rastu zamestnanosti. V tom sa nemôže ďalej pokračovať.“ Sarkozy chcel ešte pred časom dosiahnuť, aby sa nanovo definovala hlavná úloha ECB. Teraz je jej strategickou povinnosťou zabezpečenie stability cien. Sarkozy pochopil, že tento jeho cieľ bol nereálny a preto sa zameral na oslabenie kurzu eura.
„Nemôžem súhlasiť s oslabením dolára voči euru o 30 percent. Predstavte si silu, ktorú získali americkí exportéri podhodnoteným dolárom,“ pokračoval Sarkozy.
Francúzsko zaznamenalo vlani rekordný deficit v zahraničnoobchodnej výmene, bojuje o svoj podiel na medzinárodnom trhu a Sarkozy sa domnieva, že nadhodnotené euro k tomu prispelo.
Chce, aby medzi ECB a ministrami financií bolo viac konzultácií, čo je prax medzi predsedom amerického Federálneho rezervného úradu a ministrom financií.
O špekulatívnom kapitále
„Budem žiadať ministra financií, aby na stretnutí eurozóny presadzoval dve veci. Prvou je uskutočnenie diskusie o našej menovej stratégii a našej menovej politike.“ Jeho druhou povinnosťou bude „zmorálnenie finančného kapitálu“.
Obvinil kapitalizmus, že je špekulatívny a neprispieva k vytváraniu bohatstva, napríklad investičné fondy (hedgefondy), ktoré kupujú spoločnosti, predávajú ich ako byty a prepúšťajú štvrtinu zamestnancov. „Kapitalizmus sa stáva nemorálnym vtedy, keď je len špekulatívny a nevytvára bohatstvo,“ povedal Sarkozy.