Moderná medicína poskytuje viacero spôsobov, ako s týmto javom bojovať.
Existuje množstvo neduhov, ktoré postihujú korunu krásy človeka. Vlasy môžu byť slabé, ťažko zvládnuteľné, či mastné. Medzi najrozšírenejšie problémy patrí ich vypadávanie.
"Príčin vypadávania vlasov je množstvo - od vonkajších chemických faktorov, vplyvu liekov, radiácie, stresu, cez lupinatosť, nedostatok železa až po nekorigovanú poruchu zraku, štítnej žľazy a ďalšie zdravotné problémy," vysvetľuje dermatologička Alexandra Novotná. "Najčastejším typom je však plešivosť, ktorú spôsobuje mužský hormón testosterón, respektíve jeho derivát dehydroepiandrostenón."
Širokú ponuky rôznych zaručených prípravkov Novotná odmieta. "Existujú prípravky dostupné v lekárni, ktorých súčasťou sú pomocné vitamíny a aminokyseliny, napríklad vitamíny skupiny B, kyselina pantoténová, zinok, kyselina listová, cyanokobalamín, arginín a ornitín. Tieto našej ozdobe hlavy neuškodia, no ak sa jedná o vážnejšiu poruchu, len účinkom týchto látok vlasy určite nenarastú." Výžive vlasov a prevencii pred masívnym vypadávaním napomáha roztok minoxidil, ktorý obsahuje látku spôsobujúcu rozšírenie ciev. Je dostupný v lekárni pod dvoma obchodnými názvami. Pri aplikácii na pokožku hlavy ju prekrvuje a dodáva jej potrebné živiny.
Niekomu pomôže len transplantácia
Ďalšou metódou pri vypadávaní vlasov je celková liečba. U žien pomáha hormonálna antikoncepcia s antitestosterónovým účinkom a mužom sa môžu podávať dve látky - finasterid a dutasterid, ktoré sú dostupné len na predpis lekára. Keď nepomáha ani tento druh liečby, je možné pristúpiť k transplantácii vlasov.
Nové metódy transplantácie už nespôsobujú jazvy a vlasy z ložísk, kde absentuje citlivosť na mužský pohlavný hormón, sa pomocou špeciálnej ihly po jednom prenášajú na bezvlasé ložiská. Zákrok sa robí hlavne mužom, ale v prípade mužského typu plešatenia je účinný aj u žien.
Hormonálny kokteil - vízia budúcnosti
Budúcnosť vlasov predstavuje pravdepodobne ich "klonovanie", čiže metóda, pri ktorej sa odoberie niekoľko vlasov, ktoré sa mimo tela pacienta namnožia. Potom sa budú aplikovať do pokožky hlavy v mieste plešiny tak, ako sa to už dnes robí s kožnými bunkami.
V zahraničí sa už však viac než záchrana zničeného preferuje skôr prevencia. Jednou z nich je prevencia pred starobou, tzv. antiageing medicína, ktorej princíp spočíva v podávaní hormonálnych kokteilov vysoko účinných látok. "Vplyvom týchto hormónov naozaj dochádza k radikálnemu predĺženiu mladého vzhľadu a mladému pocitu zo života, pretože je prevenciou chorôb typických pre vyšší vek," vysvetľuje doktorka Alexandra Novotná.
Poznajme silu byliniek
Žihľava
výdatne podporuje vlasy v ich raste. Už v minulosti sa používal podomácky pripravený prípravok. Asi 1000 g pomletého listu žihľavy sa zalialo 2000 g alkoholu a po 8 dňoch sa extrakt prefiltroval. Touto tinktúrou sa potiera koža hlavy a pri pravidelnom používaní sa dostavia aj výsledky.
Michaela Telepovská