Harmonický interiér

Ideálny interiér sa dá nájsť rôznymi spôsobmi. Jednou z nich sú aj zásady orientálneho feng-šuej. Presviedčajú moderného človeka, že ani luxusne zariadený interiér nedokáže automaticky zabezpečiť pocit pohody.

Cieľom je harmónia

Feng-šuej je umením usporiadania vecí. Učí človeka, ako má žiť v súlade so silami prírody. Vychádza z filozofie prúdenia vesmírnej energie, ktorá by mala mať aj v našej bezprostrednej blízkosti dostatočný priestor. Cieľom tohto umenia je zakomponovať správny typ domu do konkrétneho prírodného prostredia a v interiéri čo najviac využívať účinky pozitívnych prúdov životnej energie. Preto treba v prvom rade odstrániť všetky predmety, ktoré blokujú, rušia alebo zmenšujú túto pozitívnu energiu. Neporiadok, hluché kúty, ostré hrany a zle rozložený nábytok môžu spôsobovať ľuďom žijúcim v tomto prostredí duševné, fyzické, medziľudské i finančné problémy. Aj keď je za-riaďovanie často výsledkom dobrého vkusu a vnímavý človek cíti pozitívne vibrácie správne zladeného interiéru, je zaujímavé osvojiť si niektoré zásady feng--šuej. Harmónia vzniká vtedy, keď energia plynie voľne, nie je v pohybe blokovaná a naopak ani zrýchlená.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Pri správnom využívaní jednotlivých miestností by sme sa mali orientovať podľa svetových strán. Ráno potrebujeme príliv energie, preto by spálňa mala smerovať na východ. Na západnú stranu by mala byť orientovaná kuchyňa a obývačka, kde trávime čas poobede a večer. Na severnej strane je dobré umiestniť komoru, šatník a iné skladovacie priestory. Južný sektor by mali okupovať miestnosti na činnosti, ktoré vyžadujú veľa tepla - zimná záhrada a jedáleň. Parkety alebo koberce je lepšie ukladať najmä v úzkej chodbe priečne, aby sa zbytočne nezrýchľoval tok energie.

Zrkadlá do spálne nepatria

V spálni má byť čelo postele umiestnené na stene, ktorá nehraničí s kúpeľňou a na ktorej nie sú potrubia a elektrické vedenie. Nábytok by mal byť bledší, aby sa pohľad z postele odľahčil. Rušivo môžu pôsobiť zbytočne veľké zrkadlá, najmä v noci. A v tejto miestnosti by sme sa mali vzdať televízora a počítača, ktoré rušia náš spánok.

SkryťVypnúť reklamu

V kuchyni by sme sa mali vyvarovať tesnej blízkosti drezu a sporáku, vedľa ktorého by sme nemali umiestniť ani chladničku či pračku. Oheň a voda sa podľa čínskej filozofie bijú.

Detská izba by mala byť zariadená svetlým a ľahkým nábytkom a deti by v nej mali mať dostatok svetla a priestoru na pohyb.

Obývačka ako srdce interiéru, kde sa schádza celá rodina, musí byť synonymom pohodlia a útulnosti. V strede nie je správne umiestňovať nábytok, táto časť miestnosti by mala zostať voľná. Nábytok by mal mať oblé tvary. Jedálenský a konferenčný stolík by mal byť oválny alebo okrúhly. Dôležité je tiežumiestnenie pohovky. Nemala by stáť ďaleko od steny, pretože to vyvoláva pocit ohrozenia zozadu. To isté platí, ak máme za chrbtom okno alebo dvere. Ani uloženie pohovky oproti dverám nie je najmúdrejšie, pretože sme vystavení prúdom energie. Najlepšou alternatívou je preto umiestniť ju do rohu, aby sme mali výhľad na dvere i okno v šikmom uhle. Na mieste, kde sa často zdržiavame, by nemali byť umiestňované lampy alebo dekorácie špicatých tvarov s hrotmi.

SkryťVypnúť reklamu

Dôležité je udržiavať čistotu a poriadok, ktoré tiež prispievajú k pocitu pohody. Pravidelne sa treba zbavovať starých nepotrebných vecí - novín, škatúľ a najmä polámaných a rozbitých predmetov. Feng-šuej odporúča aj prítomnosť rôznych farebne a zvukovo príjemných doplnkov, či už zdravej zelene, hodín, obrazov, zrkadiel (najmä v dlhých chodbách), rôznych druhov osvetlenia, sviečok, kameňov, kryštálov a vankúšov.

Ozóny interiéru Aspidistra

je vyššia nenáročná rastlina, ktorú môžeme pestovať doma, v kancelárii, dielni či vo výklade obchodu. Pochádza z Japonska, kde zvykne v chladnom tienistom lese dorásť do metrovej výšky. Pre charakteristické široké listy pôsobí veľmi dekoratívne. Treba ju chrániť pred silným slnečným svetlom a príliš ju nezalievať. Priveľa vody spôsobuje žltnutie listov a odhnívanie koreňov. Presádzať ju treba na jar.

SkryťVypnúť reklamu

Alžbeta Spáčilová

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 588
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 312
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 712
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 125
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 341
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 907
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 870
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 385
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu