Tichý zlodej kostí osteoporóza

Človek postihnutý osteoporózou, v dôsledku ktorej sú kosti menej pevné, pružné a odolné, si môže spôsobiť komplikované zlomeniny aj v situácii, kedy by sa zdravému človeku nič nestalo. Štatistiky uvádzajú, že na Slovensku trpí týmto ochorením, niekoľko .

Človek postihnutý osteoporózou, v dôsledku ktorej sú kosti menej pevné, pružné a odolné, si môže spôsobiť komplikované zlomeniny aj v situácii, kedy by sa zdravému človeku nič nestalo. Štatistiky uvádzajú, že na Slovensku trpí týmto ochorením, niekoľko stotisíc osôb, prevažne žien. O príčinách, liečbe a prevencii osteoporózy sme sa rozprávali s ortopédom Miroslavom Demitrovičom, vedúcim lekárom I. ortopedicko-traumatologickej kliniky FNsP v Bratislave - Ružinov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Osteoporóze sa hovorí aj tichý zlodej kostí, pretože postupuje bez akýchkoľvek príznakov či bolesti a prejaví sa až vtedy, keď sú kosti značne poškodené. Čo je príčinou ochorenia?

SkryťVypnúť reklamu

Najčastejšou príčinou je hormonálna nerovnováha v organizme, kedy hlavne u žien po menopauze, dochádza k úbytku celkovej kostnej hmoty - teda jej organickej i minerálnej zložky. Súvisí to s úbytkom vylučovania hormónu estrogénu. Je známe, že tento hormón vplýva na kvalitu kosti a viaže v nej vápnik. Keď sa však fyzicky zníži hladina estrogénov v tele vo vyššom veku, vtedy začína ubúdať kostné tkanivo.

Platí to aj u mužov?

Osteoporóza u mužov nebýva až taká masívna ako u žien. Odbúravanie kostnej hmoty u mužov má na svedomí úbytok mužského pohlavného hormónu testosterónu. Ochorenie môžu spôsobiť aj iné príčiny, napr. dlhodobé užívanie kortikoidných preparátov, dlhodobá imobilita či nesprávna výživa.

Ochorenie sa v menšej miere vyskytuje aj u dospievajúceho dorastu. Aké sú príčiny?

SkryťVypnúť reklamu

Pri rastúcom organizme je porucha vývoja kosti a skeletu evidentná nielen metabolickou poruchou, ale hlavne pri nedostatočnom prísune živín, bielkovín a vápnika, hlavne vtedy, ak mladí ľudia, najmä dievčatá, držia drastické diéty, alebo ak dochádza k nedostatku živín v dôsledku anorexie. Treba vedieť, že kostná hmota sa buduje do 35. roku života, vtedy je hodnota kostnej masy najväčšia a potom už len ubúda. Aby bol ten vrchol najvyšší, k tomu prispieva fyzická aktivita, športovanie a správna výživa. Ak si človek do toho obdobia vytvorí dostatočne vysoký vrchol, aj postupné odbúravanie je pomalšie a posúva sa do neskoršieho veku.

Treba tiež pripomenúť, že ochorenie má aj genetické pozadie, takže ak sa v rodine vyskytla osteoporóza, je zvýšené riziko ochorenia u členov rodiny evidentné.

SkryťVypnúť reklamu

Ktoré ďalšie faktory ovplyvňujú vznik ochorenia?

Okrem už spomínaných, ochorenie môže spôsobiť aj nedostatok pohybu a UV žiarenia i nesprávna životospráva. Osteoporózu môžu spôsobiť aj problémy nadobličiek, nedostatok hormónov štítnej žľazy a užívanie niektorých liekov, napr. stereoidných preparátov u ľudí trpiacich reumatoidnou artritídou, astmou či imunitným ochorením.

Aké sú prvé varovné príznaky ochorenia?

V ranných štádiách je ochorenie bezpríznakové, pacient nemusí mať subjektívne žiadne ťažkosti. S postupujúcim ochorením a úbytkom kostnej hmoty sa vyskytnú občasné zlomeniny, pridať sa môžu bolesti v krížoch, pretože dôsledkom sploštenia stavcov dochádza k znižovania telesnej výšky a to aj o niekoľko centimetrov. U starších ľudí je charakteristické zaguľatenie chrbta.

SkryťVypnúť reklamu

Aké sú dôsledky pokročilej osteoporózy?

V civilizovaných krajinách spôsobuje ochorenie celospoločenský, ekonomický, sociálny a medicínsky problém. Osteoporóza postihuje všetky kosti skeletu úbytkom celkovej hmoty kostného tkaniva. U postihnutých spôsobuje nebezpečné zlomeniny horného konca stehennej kosti, stavcov chrbtice a zápästia. My sa snažíme týchto pacientov čo najskôr operovať a postaviť na nohy, pretože pri dlhom ležaní môže nastať imobilizačný syndróm, život ohrozujúce komplikácie, ako napríklad trombóza, zápal pľúc, preležaniny či infekty močových ciest. Na následky týchto komplikácii veľké percento pacientov vo vysokom veku, najmä žien, zo-miera.

Dá sa osteoporóza liečiť?

Modernými preparátmi sa ochorenie dá nielen liečiť, ale zlepšením hustoty kostnej hmoty aj stabilizovať. Používame na to široký výber medikamentóznej liečby, pomocou ktorej sa chorobný proces dá ovplyvniť i zastaviť.

SkryťVypnúť reklamu

Má medicína spoľahlivé diagnostické metódy na zistenie stupňa ochorenia?

Kedysi, keď sme nemali súčasné prístroje, osteoporózu sme určovali podľa rtg. snímkou. Bola to veľmi nepresná diagnostika. V súčasnosti máme na Slovensku niekoľko centier s denzitometrickými prístrojmi, ktoré merajú kostnú hmotu veľmi presne, predovšetkým na kritických miestach: na hornom konci stehennej kosti, driekovej chrbtici a zápästí. Pri meraní kostí denzitometriou sa považuje patologický výsledok zníženie T- skóre pod hladinu -2,5. U chorých týmto vyšetrením každé dva roky sledujeme účinky liečby. V určitých prípadoch sa robia aj vyšetrenia kostného metabolizmu. Zisťuje sa odpad kalcia a magnézia v moči, hladiny kalcia v krvi, no najpresnejšia je predsa len denzitometria.

SkryťVypnúť reklamu

Iste aj tu platí, že najlepším liekom proti osteoporóze je prevencia. V čom spočíva?

K zásadám ochrany patrí to, že denne by sme mali prijať okolo 1000 až 1500 mg vápnika a tehotné ženy až do 2000 mg. Pokiaľ je človek fyzicky aktívny v práci alebo športe, vytvorí si dostatočnú zásobu kostnej hmoty na svojom skelete. Veľmi dôležitý v prevencii je pohyb. Namiesto vysedávania pri televíznej obrazovke, počítači, alebo len tak na váľande, mali by sme telu dať poriadne zabrať - primerane veku a kondícii. Aj každodenná prechádzka v prírode bez záťaže a v pohodlnej obuvi kostiam pomôže. Osteoporózu evidujeme hlavne vo vyspelých civilizovaných krajinách, tam, kde ľudia majú tendenciu menej sa hýbať. Je to vlastne daň z pohodlnosti.

Ako bojovať proti osteoporóze

SkryťVypnúť reklamu

- zvýšiť príjem vápnika, pravidelne konzumovať mliečne výrobky, tvrdé syry, ryby

- primerane sa slniť - slnko podporuje produkciu vitamínu D a vstrebávanie vápnika

- nepiť veľa alkoholu, sladených nápojov

- nefajčiť

- pravidelne cvičiť, venovať sa turistike, denne absolvovať 20 minút chôdze

Z histórie

Osteoporóza nie je iba ochorením modernej doby. Jej následky sa prejavovali odpradávna, ale ochorenie bolo dlho neznáme. Z archeologických vykopávok a nálezu pozostatkov pokrivených ženských kostier sa dozvedáme, že už pred 4000 rokmi ženy týmto ochorením trpeli.

Rizikové faktory

skorý nástup menopauzy, menštruačné poruchy, chirurgické odstránenie vaječníkov, vyšší vek, zlomeniny, výskyt osteoporózy v rodine, štíhla útla postava, nízka telesná aktivita, málo pohybu, fajčenie, vyššia konzumácia alkoholu

SkryťVypnúť reklamu

Dobroslava Medvecová

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  2. Probiotiká nie sú len na trávenie
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  4. Probiotiká nie sú len na trávenie
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  8. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 132
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 5 750
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 237
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 670
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 2 853
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 990
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 1 775
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 504
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu